Komu przysługuje urlop w Belgii?

Biuro rachunkowe DECRET > Belgia > Komu przysługuje urlop w Belgii?

Pracujesz w Brukseli, Brugii czy innym belgijskim mieście? Jeśli tak, możesz się zastanawiać, czy przysługuje Ci urlop od pracy w Belgii. Czy zależy to od formy zatrudnienia? Na ile dni wolnych możesz liczyć? Jakie są różnice między polskim a belgijskim prawem urlopowym? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Formy zatrudnienia w Belgii – czym się różnią?

Prawo pracy w Belgii wygląda inaczej niż to polskie. Chociaż w przepisach można znaleźć nieco podobieństw, są też różnice. Wiążą się one między innymi z formami zatrudnienia. Legislacja belgijska przewiduje przede wszystkim:

  • standardowe umowy o pracę zawierane na czas określony i nieokreślony; mogą obejmować pełen wymiar godzinowy (w Belgii to 38 h) lub też niepełny;
  • pracę na wezwanie – to forma zatrudnienia, w której nie ma się stałego harmonogramu, ale wykonuje się obowiązki, gdy pojawia się taka potrzeba;
  • pracę przerywaną – rozwiązanie dla potrzebujących elastyczności, w niesystematycznych odstępach czasu.

Chcesz uzyskać zwrot podatku z Belgii? Pomożemy Ci odzyskać należne pieniądze. Rozliczymy Cię bez stresu i zgodnie z przepisami. 100% online.

Komu przysługuje urlop od pracy w Belgii?

Przy każdej z tych form zatrudnienia masz prawo do urlopu w Belgii. Jest on jednak wyliczany proporcjonalnie do godzin oraz dni, które pracownik spędził na wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Jeżeli więc pracujesz w Belgii legalnie, możesz liczyć na dni wolne. Musisz jednak spełnić kilka warunków. Najważniejsze to:

  • wykonywanie pracy w roku kalendarzowym poprzedzający ten, w którym chce się uzyskać wolne przez co najmniej 6 miesięcy – jeśli zdarzyło Ci się pracować krócej niż przez pełne 12 miesięcy, liczba dni urlopowych będzie obliczona proporcjonalnie (nie trzeba pracować u tego samego pracodawcy);
  • zgłoszenie chęci wzięcia urlopu z wyprzedzeniem – warto przy tym wiedzieć, że belgijskie przepisy dają każdemu pracownikowi prawo do utrzymania 2-tygodniowego urlopu w jednym ciągu w okresie między 1 maja a 31 października.

Czytaj też: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii

Ile dni urlopu przysługuje Ci w Belgii?

Liczba dni urlopu, które przysługują Ci w Belgii, zależy od kilku kwestii.

  • Ważne jest to, ile dni udało Ci się przepracować w roku poprzednim.
  • Znaczenie ma długość Twojego tygodnia pracy – pracujesz przez 5 czy 6 dni w tygodniu?

Jeśli masz przepracowany pełny miniony rok, możesz otrzymać odpowiednio:

  • 20 dni urlopu przy 5-dniowym tygodniu pracy;
  • 24 dni urlopu przy 6-dniowym tygodniu pracy.

Wymiar wakacji będzie mniejszy, jeśli nie masz przepracowanego całego poprzedniego roku. I tak, gdy masz 6-dniowy tydzień pracy, i masz udokumentowaną pracę za ostatnie:

  • 6 miesięcy – możesz liczyć na 12 dni urlopu;
  • 7 miesięcy – dostaniesz 14 dni urlopu;
  • 8 miesięcy – przysługuje Ci 16 dni wolnego;
  • 9 miesięcy – należy Ci się 18 dni wolnych;
  • 10 miesięcy – możesz wnioskować łącznie o 20 dni wakacji;
  • 11 miesięcy – licz na 22 dni wakacji.

Wymiar dni będzie odpowiednio niższy przy 5-dniowym tygodniu pracy. Np. za przepracowane 6 miesięcy dostaniesz 10 dni.

Poza urlopem pracowniczym w Belgii przysługują ustawowe dni wolne z uwagi na święta. Łącznie jest to 10 dni każdego roku. Jeżeli więc policzyć, ile wolnego łącznie możesz oczekiwać w tym kraju – będą to maksymalnie 34 dni (24 dni urlopu płatnego + 10 dni na święta państwowe/kościelne).

Różnice w prawie podatkowym Belgia – Polska

Różnice w prawie podatkowym Belgia – Polska są dość spore. Można wskazać m.in.:

  • wymiar urlopu – w Polsce, w zależności od stażu pracy, jest to 20 lub 26 dni; nie zależy to od liczby dni pracy w miesiącu (m.in. dlatego, że zdecydowana większość osób pracuje w systemie 5-dniowym);
  • liczbę dni świątecznych – w Polskim kalendarzu jest ich 13, więc łącznie można liczyć nawet na 39 dni wolnego w roku;
  • sposób naliczania wolnego – w Polsce można je otrzymać, nawet jeżeli nie pracowało się w minionym roku; prawo do urlopu nabywasz już po przepracowaniu 1 miesiąca – za ten okres otrzymujesz 1/12 dni, które przysługują Ci za cały rok;
  • wynagrodzenie za urlop – w Polsce wypłaca je pracodawca, w wysokości adekwatnej do pensji z ostatnich miesięcy; w Belgii reguluje je państwo (Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie, czyli publiczna służba ds. urlopów), wypłacając „pojedyncze” i „podwójne” wynagrodzenie urlopowe; jest ono wyliczane na bazie zarobków za rok poprzedzający.

Zobacz też: Praca za granicą a polski urząd podatkowy – o czym musisz pamiętać?

Jak widać, przepisy znane z Polski nie mają tam zastosowania i nie należy się nimi kierować. Nie masz pewności, czy belgijski rząd wypłacił Ci wynagrodzenie za urlop w odpowiedniej wysokości? Chcesz się rozliczyć z podatków z Belgii? Dzwoń lub pisz! Pomożemy Ci przebrnąć przez wszystkie formalności bez stresu.