Do którego państwa UE najbardziej opłaca się jechać w celach zarobkowych?

Biuro rachunkowe DECRET > Bez kategorii > Do którego państwa UE najbardziej opłaca się jechać w celach zarobkowych?

Kusi Cię perspektywa wyjazdu do pracy za granicę? Jeśli tak, dobrze wybierz kierunek. Weź pod uwagę nie tylko osobiste sympatie. Znacznie ważniejsze są twarde dane pokazujące korzyści z wyjazdu do danego państwa. Gdzie możesz liczyć na najwyższe zarobki na emigracji? Porównajmy warunki zatrudnienia w Niemczech, Belgii i Holandii!

Belgia, Niemcy, a może Holandia? Które państwo wybrać?

Wymienione powyżej państwa są jednymi z najchętniej wybieranymi przez Polaków, którzy liczą na dobre zarobki z emigracji. Dlaczego? Chodzi między innymi o stosunkowo niewielki dystans dzielący od ojczyzny. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz częste „zjazdy do domu” i nie chcesz tracić kontaktu z rodzicami, przyjaciółmi czy ukochaną osobą.

Czym jeszcze przyciągają te trzy kraje? Łączą je:

  • przyjazne przepisy imigracyjne – jako obywatel Unii Europejskiej nie musisz zdobywać specjalnego pozwolenia, aby podjąć legalną pracę i możesz tam szybko dopełnić wszystkich formalności;
  • duża Polonia, czyli grupa rodaków mieszkających tam na stałe, co może być ważnym wsparciem, zwłaszcza na początku;
  • znacznie atrakcyjniejsze niż w Polsce zarobki w stabilnej walucie, czyli w euro;
  • duża liczba ofert pracy w różnych zawodach.

To powody, dla których każdy z tych krajów może być dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej – zarówno krótko-, jak i długoterminowej.

Pracujesz za granicą i musisz rozliczyć dochody z polską skarbówką? Bez stresu! „Ogarniemy” to za Ciebie – sprawnie, poprawnie i 100% online!

Specyfika pracy za granicami kraju – jakich stanowisk pracy jest najwięcej?

Specyfika pracy na emigracji bywa inna niż w Polsce. Przede wszystkim – niezależnie od tego, na jaki kraj się zdecydujesz – trzeba być gotowym na:

  • różnice językowe – mogą być wyzwaniem zwłaszcza na początku, nawet jeśli dobrze znasz niemiecki, angielski czy francuski;
  • różnice kulturowe – związane np. z podejściem do pracy, obowiązków, przerw;
  • różnice prawne – np. związane z liczbą godzin pracy, zasadami zatrudniania pracowników, przyznawania urlopu, kwestią ubezpieczenia zdrowotnego;
  • różnice podatkowe – dotyczące rozliczania się z dochodów z rzędem skarbowym w wybranym kraju.

Czytaj więcej: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii

A co ze stanowiskami pracy za granicą? Wiele zależy od Twoich kwalifikacji i umiejętności. Duża grupa osób wybiera pracę fizyczną, np.:

  • w gospodarstwach rolnych (zwłaszcza w Holandii);
  • jako opiekun osoby starszej (szczególnie w Niemczech);
  • w magazynach i zakładach produkcyjnych;
  • na budowie i przy pracach remontowych;
  • w hotelach i pensjonatach.

To jednak wcale nie koniec możliwości. Zatrudnienia można szukać w innych sektorach – zwłaszcza z dobrą znajomością języka (w Niemczech – niemieckiego, w Belgii – niemieckiego, francuskiego lub angielskiego, w Holandii – niderlandzkiego lub angielskiego). Poszukiwani są choćby pracownicy sektora medycznego (lekarze i pielęgniarki), eksperci IT, pracownicy call centre itp. Najlepiej więc przyjrzeć się ofertom w poszczególnych państwach, sprawdzić wymogi formalne i ocenić, gdzie masz największe szanse na lukratywne zatrudnienie.

Ile średnio miesięcznie zarabia Polak na emigracji zarobkowej w Niemczech, Holandii oraz Belgii?

Zarobki w każdym z omawianych krajów są uzależnione m.in. od Twojego doświadczenia zawodowego, kwalifikacji czy stawki wynegocjowanej z pracodawcą. Może ona być inna, jeśli umowę podpiszesz samodzielnie, a inna przy pośrednictwie agencji. Warto jednak wiedzieć, jakie są orientacyjne zarobki w poszczególnych państwach.

Zarobki na emigracji w Niemczech

Na jakie zarobki na emigracji w Niemczech może liczyć pracownik z Polski? Są one dość atrakcyjne. Przykładowo:

  • magazynier i osoba sprzątająca mogą liczyć na ok. 2 200 euro brutto miesięcznie;
  • opiekunka medyczna może zarobić ok. 2 300 euro brutto miesięcznie;
  • osoba pracująca w gospodarstwie rolnym, np. przy zbiorze szparagów może oczekiwać nawet 2 600 euro brutto miesięcznie;
  • w branży produkcyjnej pensja może wynieść ok. 2 700 euro brutto miesięcznie;
  • malarz może zarobić do ok. 2 800 euro brutto miesięcznie;
  • pracownik IT może liczyć nawet na pensję do 5 500 euro brutto miesięcznie.

Oczywiście powyższe stawki są orientacyjne.

Zarobki na emigracji w Holandii

Ile mogą wynieść Twoje zarobki na emigracji w Holandii? W tym kraju obowiązuje minimalna stawka godzinowa – od lipca 2024 r. dla pracownika mającego co najmniej 21 lat jest to 13,68 euro na godzinę brutto. Przy założeniu, że będziesz pracować na odpowiednik polskiego pełnego etatu, czyli przez 8 godzin dziennie i ok. 20 dni w miesiącu, minimalna pensja wyniesie ok. 2 200 euro brutto.

Obowiązują również regulowane ustawowo dodatki, np.:

  • 125% stawki za pracę powyżej 8 h dziennie, pracę w nocy oraz w soboty;
  • 150% stawki minimalnej przy pracy w niedzielę;
  • 200% stawki minimalnej za pracę w święta.

A jak to się przekłada na konkretne kwoty? Przykładowo:

  • pracownik budowlany w Holandii może zarobić do 3 600 euro brutto miesięcznie;
  • elektryk może liczyć na pensję od 2500 do 4 000 euro brutto miesięcznie;
  • wysoko wykwalifikowany pracownik może oczekiwać nawet ponad 6 500 euro brutto miesięcznie.

Sprawdź też: Kto ma obowiązek rozliczać podatki z Holandii?

Zarobki na emigracji w Belgii

W Belgii wysokość pensji minimalnej w 2024 r. to niecałe 2 000 euro brutto miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych zawodach kwota ta może być wyższa. Stawki mogą też rosnąć w zależności od Twoich kwalifikacji, wykształcenia czy doświadczenia. W 2023 r. średnia pensja w tym kraju plasowała się na poziomie ok. 3 900 euro brutto miesięcznie.

A ile konkretnie można zarobić na poszczególnych stanowiskach? Przykładowo:

  • początkujący pracownik budowlany może liczyć na ok. 3 000 euro brutto miesięcznie, a bardziej doświadczony – nawet do 5 000 euro brutto miesięcznie;
  • opiekun medyczny może oczekiwać minimum ok. 2 300 euro brutto miesięcznie na start, a przy większym doświadczeniu ok. 3 500 euro brutto miesięcznie;
  • programista w Belgii może oczekiwać nawet do 12 000 euro brutto za miesiąc pracy (przy najwyższym poziomie kwalifikacji i dużym doświadczeniu).

Jak widać, stawki w każdym z tych krajów są atrakcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że podane kwoty to stawki brutto. Trzeba jeszcze od nich odliczyć wydatki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także na zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Te ostatnie mogą być częściowo zwrócone przy rocznym rozliczeniu podatkowym – np. jeśli kwalifikujesz się do skorzystania z ulg.

Zwróć też uwagę na to, że jeśli emigracja zarobkowa jest dla Ciebie rozwiązaniem tymczasowym, nadal możesz pozostawać polskim rezydentem podatkowym. W efekcie czeka Cię rozliczenie dochodów z Belgii, Holandii czy Niemiec także w ojczyźnie. W takim przypadku może Ci przysługiwać ulga abolicyjna.

Po jakim czasie powrót do Polski z emigracji zarobkowej staje się opłacalny?

Wiele osób, które planują zarobki na emigracji, zakłada, że opuszczenie Polski będzie tylko tymczasowe. Chodzi o to, aby „dorobić się i wrócić”. Ty również rozważasz taką opcję? Jeśli tak, zwróć uwagę nie tylko na to, czy na Twoim koncie jest już wystarczająco dużo pieniędzy na nowy start w ojczyźnie.

Opuściłeś Polskę na dłuższy czas i planujesz już powrót? Dobrze policz, ile nie było Cię w kraju. Jeżeli od wyjazdu upłynęło minimum pełne 3 lata kalendarzowe (a nie 36 miesięcy!) „ciągiem”, będzie Ci przysługiwać ulga na powrót. Jest to zwolnienie z konieczności płacenia podatku PIT przez kolejne 4 lata kalendarzowe. Będzie ono obejmować dochody do kwoty 85 528 zł rocznie osiągane ze stosunku pracy, umowy zlecenia czy działalności gospodarczej. Warto więc dobrze wykalkulować, kiedy będzie najkorzystniejszy moment na przeprowadzkę do Polski.

Jak to działa w praktyce?

Przykład 1

Jacek wyjechał do Niemiec 20 lutego 2020 roku i planował wracać do Polski na 20 grudnia 2023 roku. Wstrzymał się jednak do Nowego Roku i ostatecznie wrócił 10 stycznia 2024 roku – dzięki temu od jego wyjazdu z kraju minęły 3 pełne lata kalendarzowe (2021, 2022, 2023) i otrzyma ulgę na powrót. Jeżeli wróciłby na koniec 2023 roku, ta korzyść podatkowa by mu nie przysługiwała.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniach dochodów z zagranicy w Polsce? A może chcesz uzyskać zwrot podatku z Belgii, Niemiec lub Holandii? Eksperci Decret są do Twojej dyspozycji. Jesteśmy po Twojej stronie i zapewnimy Ci pełne wsparcie – po ludzku i po polsku! Zadzwoń lub napisz!