Kalkulator dochodów zagranicznych – co możesz nim obliczyć?

Biuro rachunkowe DECRET > Bez kategorii > Kalkulator dochodów zagranicznych – co możesz nim obliczyć?

Planujesz pracę za granicą lub już udało Ci się wyjechać np. do Niemiec czy Holandii? Bez względu na to, w której z tych sytuacji jesteś, pamiętaj: Twoje dochody w umowie to nie wszystko. Od zarobków brutto musisz odliczyć podatki oraz składki społeczne czy zdrowotne. Jak to wszystko policzyć? Pomocny może być kalkulator dochodów zagranicznych.

O ile będzie się różniła Twoja płaca brutto / netto za granicą?

Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech, Holandii, Belgii i każdym innym kraju istnieje różnica między pensją netto a brutto. Jaka?

  • Pensja brutto, która widnieje na Twojej umowie oraz na paskach wypłaty oznacza całkowitą kwotę, którą udało Ci się zarobić PRZED odliczeniem składek i podatków. W jej skład wchodzą więc wynagrodzenie podstawowe, a także składki na ubezpieczenia, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnie inne obowiązkowe „opłaty”, które z należnej Ci kwoty odprowadzi pracodawca.
  • Pensja netto to ta, którą otrzymasz „na rękę” – czy to w gotówce czy też na rachunek bankowy.

Musisz przy tym wiedzieć, że w każdym kraju obowiązują inne stawki podatków, składek na ubezpieczenia czy dodatkowe opłaty odprowadzane z wynagrodzenia. Jak to wygląda w praktyce? Weźmy na tapet kwestię zarobków w Niemczech, Holandii i Belgii. Jak obliczyć dochód zagraniczny w tych państwach?

Pensja netto i brutto w Niemczech

Wyjeżdżasz do pracy do naszych zachodnich sąsiadów? Robi tak bardzo wiele osób – zarobki są tam wyższe niż w Polsce, a odległość od kraju nie jest duża. A jak wyglądają tam różnice między wynagrodzeniem brutto a netto? Poszczególne opłaty, które trzeba uregulować, to:

  • składki na ubezpieczenie zdrowotne – 14,6% wynagrodzenia brutto, z czego z pensji pracodawca odciąga 7,3%, a pozostałe 7,3% dopłaca;
  • składki na ubezpieczenie emerytalne – to 18,7% wynagrodzenia brutto, z czego – analogicznie do składek zdrowotnych – pracownik odprowadza 9,35%, a pozostałą część pracodawca;
  • składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne – to 2,55% wynagrodzenia, z czego pracownik reguluje połowę (jeśli nie ma dzieci, dopłaca dodatkowo 0,25%); pozostałą część reguluje pracodawca;
  • składka na ubezpieczenie od bezrobocia – wynosi 3%, z czego także połowę reguluje pracownik, a połowę pracodawca;
  • podatek dochodowy – może wynieść od 14% do 45%, w zależności od Twojej klasy podatkowej w tym kraju.

Co więcej, jeżeli w Niemczech jesteś osobą zarejestrowaną do wspólnoty religijnej, będziesz regulować podatek kościelny w wysokości 8-9%.

Pracujesz w Niemczech i chcesz uzyskać zwrot podatku? Zajmiemy się tym za Ciebie – online i najkorzystniej jak to możliwe.

Co to oznacza w praktyce? Tyle że jeśli Twoje wynagrodzenie brutto w Niemczech wyniesie 2 000 euro, to na rękę możesz się spodziewać kwoty ok. 1 450 euro. Resztę „zabiorą” podatki.

Pensja netto i brutto w Holandii

Wyliczenie podatku netto i brutto w Holandii jest nieco prostsze niż w Niemczech. Tu bowiem składki na ubezpieczenia społeczne – w tym emerytalna – są wliczone w podatek dochodowy. Obecnie obowiązują dwie stawki:

  • 36,93% podatku – przy dochodach do 73 031 euro rocznie
  • 49,5% podatku – od dochodów powyżej 73 031 euro rocznie.

Jak to się przekłada na praktykę? Otóż przy dochodzie 2 000 euro brutto w Holandii na rękę otrzymasz ok. 1 260 euro.

Pensja na rękę i brutto w Belgii

W Belgii system podatkowy i ubezpieczeniowy działa jeszcze inaczej. Jakie składki trzeba tu odliczyć od pensji brutto, aby wyliczyć netto? Są to:

  • podatek dochodowy, który może wynieść od 25 do 50%, w zależności od wysokości dochodów; za 2023 r. najniższy próg podatkowy obowiązywał do kwoty 13 540 euro, podatek 40% trzeba było odprowadzić od 13 540 euro do 23 900 euro, do 41 360 euro obowiązywał próg 45%, a powyżej tej kwoty – 50%;
  • składki na ubezpieczenia społeczne – to 13,07% wynagrodzenia brutto;
  • podatek miejski – może wynieść do 7%, w zależności od miejsca w Belgii.

W efekcie z 2000 euro wypłaty brutto w Belgii pracownikowi pozostaje ok. 1 480 euro.

Czytaj więcej: Różnice w systemach podatkowych w Niemczech, Belgii i Holandii

Jak zatem widzisz, wyliczenie dochodów zagranicznych wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza że do powyższych wyliczeń dochodzą dodatkowe zmienne – jak choćby łączna wysokość dochodów, wysokość kwoty wolnej od podatku czy przysługujące ulgi oraz dodatki. To właśnie powód, dla którego warto sięgnąć po kalkulator dochodów zagranicznych.

Czym jest kalkulator dochodów zagranicznych?

Kalkulator dochodów zagranicznych to narzędzie, które pozwala szybko wyliczyć pensję netto lub brutto w danym kraju. Może Ci więc posłużyć do oszacowania wysokości wynagrodzenia, a co za tym idzie – do wyliczenia, czy opłaca się podjąć zatrudnienie w danym kraju i za określoną stawkę.

Warto skorzystać z kalkulatora zarobków zagranicznych, aby móc np. świadomie negocjować wysokość wynagrodzenia, a przede wszystkim wiedzieć, jaka część zarobków jest odciągana z Twojego wynagrodzenia.

Jak korzystać z kalkulatora dochodów zagranicznych?

Korzystanie z kalkulatora płac za granicą jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że będziesz mieć podstawowe informacje o swojej pensji brutto oraz sytuacji podatkowej. Kieruj się formularzem, a szybko dowiesz się, jaka będzie szacunkowo Twoja pensja na rękę.

O co może „poprosić” kalkulator brutto/netto za granicą? Dane, które trzeba przygotować, to np.:

  • wysokość pensji brutto;
  • sytuacja rodzinna (np. to, czy masz dzieci, jest ważne w Niemczech);
  • data urodzenia (w niektórych krajach ma to znaczenie dla wysokości stawki podatku dochodowego – tak jest np. w Polsce);
  • miejscowość zatrudnienia (może być istotna z uwagi na obowiązujące podatki lokalne).

Zadbaj o to, aby podać wszystkie informacje rzetelnie oraz prawidłowo. Dzięki temu dość precyzyjnie oszacujesz wysokość swoich zarobków za granicą.

Jak kalkulator dochodów zagranicznych pomoże Ci zrozumieć podatki?

Kalkulator płac za granicą jest narzędziem, dzięki któremu nieco zwiększysz swoją świadomość podatkową. Będziesz w nim bowiem widzieć jak na dłoni, ile z Twojej pensji brutto pochłaniają zobowiązania wobec państwa.

Uwaga! Pamiętaj, że jest też druga strona medalu, która „wychodzi” dopiero przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym w kraju zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że przysługuje Ci zwrot podatku. Jego suma może być naprawdę pokaźna. Takie są doświadczenia wielu naszych Klientów zatrudnionych w Belgii, Holandii czy Niemczech.

Z tego względu polecamy Ci również skorzystanie z darmowych kalkulatorów zwrotu podatku z zagranicy. Dzięki tym narzędziom – dostępnym bezpłatnie również w Decret – możesz szybko oszacować, ile zwróci Ci fiskus za dany rok rozliczeniowy. Przygotowaliśmy odrębne kalkulatory dla kilku różnych państw. Dostępny jest zatem np. kalkulator zwrotu podatku z Niemiec, a także narzędzia odpowiednie dla zatrudnionych w:

  • Holandii;
  • Norwegii;
  • Danii;
  • Szwecji;
  • Belgii;
  • Słowacji;
  • Anglii.

Z łatwością znajdziesz więc ten odpowiedni. Jak przygotować się do skorzystania z takiego narzędzia? To będzie zależało od kraju Twojego zatrudnienia. Zasadniczo jednak wśród dokumentów, które będzie trzeba pokazać, znajdują się Twoje karty podatkowe – a zatem odpowiedniki polskiego PIT-11. W Niemczech będzie to np. Lohnsteuerbescheinigung, a w Holandii – jaaropgave. Poza tym możesz potrzebować zaświadczenia EU/EOG o dochodach z Polski lub z innych krajów. Szczegółowe informacje znajdziesz przy każdym kalkulatorze.

Jak działają kalkulatory zwrotu podatku z zagranicy w Decret?

Kalkulatory zwrotu podatku z zagranicy w Decret sąw 100% bezpłatne, a korzystanie z nich do niczego Cię nie zobowiązuje. Mimo to nie są to w pełni zautomatyzowane narzędzia. Twoje dokumenty przejrzy doświadczony specjalista – tak, aby oszacować z maksymalną precyzją, ile pieniędzy będzie się należało od urzędu podatkowego. Zwrócimy uwagę na każdy szczegół, żeby decyzja fiskusa była jak najkorzystniejsza dla Ciebie.

Dlatego nie zwlekaj. Wynik kalkulacji otrzymasz do 24 godzin, a potem samodzielnie zadecydujesz, czy potrzebujesz pomocy przy ubieganiu się o zwrot.

Podsumowując, gdy zastanawiasz się, jak obliczyć dochód zagraniczny, weź pod uwagę zarówno pensję netto i brutto, jak i zwrot podatku. Tak uzyskasz najpełniejszy obraz sytuacji i wiedzę, która przełoży się choćby na planowanie budżetu.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Zapraszamy do kontaktu!