Praca w Niemczech przez agencję – co musisz wiedzieć?

Biuro rachunkowe DECRET > Bez kategorii > Praca w Niemczech przez agencję – co musisz wiedzieć?

Marzysz o dobrych zarobkach w Niemczech, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Wcale nie musisz wszystkiego robić na własną rękę. Dobrym rozwiązaniem może być praca w Niemczech zdobyta za pośrednictwem agencji. Zanim spakujesz walizki, poznaj kilka istotnych faktów i zobacz, jak to działa w praktyce.

Jak działają agencje pracy?

Agencję pracy w Niemczech można określić jako Twojego osobistego asystenta w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą. Brzmi nieźle, prawda? Firmy o takiej specjalności działają jako łącznik między Tobą a niemieckimi pracodawcami. Zapewniają szereg usług, które mogą znacznie ułatwić Ci start w nowym kraju.

Zasady działania agencji pracy

Jak konkretnie wygląda zatrudnienie w Niemczech przez agencje? Takie firmy przeprowadzą Cię przez cały proces zatrudnienia w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Mówiąc dokładniej, możesz oczekiwać pomocy przy:

  • znalezieniu odpowiedniego stanowiska – agencje najczęściej dysponują dużą bazą ofert i współpracują bezpośrednio z pracodawcami, co upraszcza proces rekrutacji do minimum;
  • dopełnieniu formalności przed wyjazdem do pracy w Niemczech – przez pośrednika załatwisz je szybciej, bo specjaliści podpowiedzą np. jakie dokumenty musisz zgromadzić do wyjazdu;
  • zawarciu umowy z pracodawcą – może będzie to umowa z pośrednikiem, a może bezpośrednio z firmą; w obu sytuacjach agencja ma za zadanie jasno przedstawić Ci warunki przyszłej pracy oraz zalegalizować zatrudnienie;
  • przyjeździe do Niemiec – agencje zazwyczaj organizują przewozy dla pracowników z Polski;
  • załatwieniu spraw formalnych w Niemczech – jest ich całkiem sporo, bo potrzebujesz potwierdzenia meldunku, numeru podatkowego IdNr; musisz też zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego;
  • zakwaterowaniu – to typowe zwłaszcza przy pracy sezonowej w Niemczech, gdy potrzebne jest komfortowe i niedrogie miejsce noclegowe na kilka miesięcy.

Zazwyczaj agencja zapewnia również opiekę koordynatora na miejscu – to polskojęzyczny doradca, który pomaga np. rozwiązywać problemy w miejscu pracy i załatwiać bieżące sprawy. Jak zatem widzisz, zatrudnienie w Niemczech przez agencje zwalnia Cię z wielu obowiązków i ułatwia bezstresowe podjęcie pracy – nawet jeżeli nie znasz języka. To argumenty, które przemawiają do wielu osób.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z Niemiec? Pomożemy Ci wystąpić o należny zwrot. Szybko, wygodnie i 100% online!

Jak wyglądają koszty obsługi agencji pracy w Niemczech? Większość z nich nie pobiera od pracowników opłat za swoje usługi. Ich wynagrodzenie pochodzi od pracodawców, którzy korzystają z ich pomocy w znalezieniu odpowiednich członków zespołu.

Musisz jednak pamiętać, że Twoje wynagrodzenie wypłacane przez agencję może być niższe, niż przy samodzielnej współpracy z pracodawcą. Może to wynikać np. z warunków finansowych, które wypracowała ona z niemieckim partnerem. Coś za coś.

Czytaj też: Podatki w Niemczech: ile wypłaty trafia do Twojej kieszeni?

Jaką pracę możesz znaleźć w Niemczech przez agencję?

Teraz przejdźmy do tego, co pewnie najbardziej Cię interesuje – jaką pracę możesz znaleźć w Niemczech przez pośrednika?

Oferty są naprawdę różnorodne, więc jest duża szansa, że znajdziesz coś dla siebie – bez względu na to, ile masz lat, jakie są Twoje kwalifikacje i na jak długo chcesz wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów. Oto kilka obszarów rynku, w których czeka zatrudnienie.

  • Sektor produkcyjny – jeśli lubisz pracę fizyczną, możesz znaleźć zatrudnienie przy liniach fabrycznych lub jako operator maszyn. W wielu przypadkach nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie.
  • Logistyka – praca w magazynach to świetna opcja dla osób, które lubią aktywność fizyczną i porządek. Duże centra logistyczne w Niemczech nieustannie szukają nowych pracowników. W wielu przypadkach niemieccy pracodawcy mogą uhonorować np. zdobyte przez Ciebie uprawnienia UDT na wózek widłowy. Warto o to dopytać.
  • Budownictwo – fachowcy są zawsze w cenie! Jeśli masz doświadczenie jako elektryk, hydraulik czy murarz, na pewno znajdziesz coś dla siebie. W Niemczech są np. akceptowane polskie uprawnienia SEP.
  • Usługi – od opieki nad osobami starszymi, przez sprzątanie, po pracę w hotelach na różnych stanowiskach – ten sektor daje wiele możliwości, również bez doświadczenia.
  • Sektor IT – wielu polskich programistów wybiera zatrudnienie w Niemczech. To sposób na znacznie wyższe zarobki, a wakatów przybywa z roku na rok.
  • Rolnictwo – praca sezonowa w Niemczech to najczęściej właśnie ta przy zbiorach, np. szparagów. Wybierają ją np. studenci, którzy chcą „dorobić” w okresie wakacyjnym.

Warto przy tym wiedzieć, że wielu pracodawców nie wymaga biegłej znajomości niemieckiego. Oczywiście, umiejętność posługiwania się tym językiem zawsze jest atutem, ale nie martw się, jeśli znasz tylko kilka podstawowych słów. Pozostałych nauczysz się w praktyce!

Czy agencja pracy zapewnia zakwaterowanie?

Tak, zatrudnienie w Niemczech przez agencje zazwyczaj oznacza pomoc w znalezieniu zakwaterowania. To ogromne ułatwienie, szczególnie jeśli jedziesz do tego kraju po raz pierwszy i nie znasz lokalnego rynku nieruchomości. Gdy zaczynasz, może być Ci trudno wynająć lokum na własną rękę.

Pamiętaj jednak, że warunki, które zaoferuje w tym zakresie agencja pracy z Niemiec, mogą się różnić.

  • Niektóre agencje pracy w Niemczech zapewniają zakwaterowanie wliczone w koszt zatrudnienia. To oznacza, że „odciągają” stosowną kwotę z Twojego wynagrodzenia każdego miesiąca.
  • Inne firmy traktują zakwaterowanie jako dodatkową usługę, za którą trzeba dopłacić.
  • Czasem agencje pomagają znaleźć mieszkanie, ale opłaty ponosisz samodzielnie – rozliczasz się z nich z właścicielem lokalu.

Dlatego warto zgłębić ten temat jeszcze przed rozpoczęciem współpracy – tak, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak i gdzie rozliczyć podatki za pracę za granicą?

Pracując w Niemczech, będziesz zobowiązany do rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Aby to zrobić, zazwyczaj musisz:

  • zarejestrować się w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt);
  • uzyskać numer podatkowy (Steuernummer);
  • złożyć roczne zeznanie podatkowe – choć w niektórych przypadkach nie jest to obowiązkowe, zdecydowanie warto, bo może się okazać, że przysługuje Ci zwrot.

Jednak to nie koniec Twoich obowiązków. Jeśli nie wyjeżdżasz do Niemiec na stałe, w wielu przypadkach będzie trzeba rozliczyć się również w Polsce, wypełniając PIT 36-Z Niemcy. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się! Pomożemy Ci!

Sprawdź też: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii

Chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie podatkowe zostanie złożone prawidłowo i na czas? Zależy Ci na tym, aby uzyskać maksymalny możliwy zwrot podatku z Niemiec? Skontaktuj się z Decret. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami, abyś Ty mógł skupić się na pracy w Niemczech: czy to przez agencję, czy znalezioną samodzielnie. Zapraszamy!