Zmiana rezydencji podatkowej – jak i dlaczego?

Biuro rachunkowe DECRET > Bez kategorii > Zmiana rezydencji podatkowej – jak i dlaczego?

Rezydencja podatkowa to zagadnienie, które powszechnie stosowane, wciąż nie jest do końca zrozumiane przez zdecydowaną większość osób. Dzisiaj wyjaśnimy, czym jest rezydencja podatkowa, w jakich sytuacjach zmiana rezydencji podatkowe jest uzasadniona i jakie korzyści możemy z tego osiągnąć.

Co to jest rezydencja podatkowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest rezydencja podatkowa. Rezydent podatkowy danego kraju to osoba, która właśnie na terenie konkretnego Państwa ma obowiązek wykonania rozliczenia podatkowego. Każdy kraj stawia nieco inne kryteria związane z uzyskaniem statusu rezydenta podatkowego. Przykładem może być Polska, w której rezydentem podatkowym naszego kraju staje się osoba, która:

  • przebywa na terenie Polski co najmniej 183 dni, lub;
  • posiada na terenie Polski centrum życiowych interesów – zarówno osobistych, jak i gospodarczych. 

A zatem osoba, która przez dłuższy czas przebywa na terenie Polski, staje się rezydentem podatkowym i jest zobowiązana do rozliczania swoich dochodów z pracy, prowadzonej działalności lub sprzedanej nieruchomości właśnie z polskim Urzędem Skarbowym. 

Kiedy warto zmienić rezydencję podatkową?

Jeśli jakiś czas temu przeprowadziliśmy się do innego kraju lub rozpoczęliśmy prace w nim, istnieje możliwość uzyskania rezydentury podatkowej w tym konkretnym kraju. Proces zmiany miejsca rezydencji nie jest trudny, jednak każdorazowo niezbędne będzie zapoznanie się z regulacjami prawnymi związanymi właśnie z tym procesem. 

Często próba zmiany rezydencji podatkowej wiąże się z konkretnymi korzyściami, o których opowiemy nieco później. Na ten moment warto pamiętać, że rezydencję podatkową warto zmienić przede wszystkim w momencie, gdy od kilkunastu miesięcy przebywamy w innym kraju, w którym planujemy zostać dłużej, toteż udało nam się znaleźć w nim nową pracę, a być może nawet założyć rodzinę. Istotna kwestia – zmiana rezydencji podatkowej jest możliwa jedynie pod warunkiem, że wcześniejsze zobowiązania podatkowe z krajem, który opuszczamy, zostały już uregulowane. To warunek konieczny, po którym będziemy mogli przystąpić do procesu zmiany miejsca rezydencji podatkowej. 

Proces zmiany rezydencji podatkowej krok po kroku

Wiele osób wychodzi z założenia, że sama zmiana miejsca zamieszkania i wyprowadzka z kraju wystarczy, by stać się rezydentem podatkowym Państwa docelowego. Niestety nie jest to takie łatwe. W wielu krajach nie istnieje żadna oficjalna procedura związana z nadaniem rezydencji. Przykładem może być znowu Polska, gdzie Urząd Skarbowy wydaje osobom certyfikat rezydencji podatkowej.

Czy jednak taki certyfikat należy się każdemu, kto przyjdzie i stwierdzi, że chce być rezydentem podatkowym danego kraju? Niestety nie. Możemy zostać poproszeni o przedstawienie dowodów na to, że zamierzamy na dłużej zostać i pracować w konkretnym kraju. Świetnym przykładem będzie zakup mieszkania lub domu w “nowym kraju”, a także zakończenie spraw w starym – wyrejestrowanie się z opieki zdrowotnej, wymeldowanie się i tak dalej. 

W celu uzyskania oficjalnej rezydentury fakt ten musimy zgłosić do Urzędu Skarbowego wraz z certyfikatem, dokumentami złożonymi w państwie rezydencji, dokumentami potwierdzającymi zamieszkanie w nowym kraju. To powinno wystarczyć do tego, by w krótkim czasie stać się oficjalnym rezydentem podatkowym innego kraju. 

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany rezydencji podatkowej?

Poniekąd poruszyliśmy już temat niezbędnych dokumentów, które pozwolą nam zmienić rezydencję podatkową, ale nieco uporządkujemy ten temat. Dokumenty, które pozwolą nam na zmianę rezydentury podatkowej, powinny być bezpośrednio związane z przeniesieniem centrum interesów życiowych do innego kraju.

Jeśli zatem zamieszkaliśmy za granicą, doskonałym dowodem będzie umowa najmu lub zakupu mieszkania, lub innej nieruchomości. To niezbity fakt na to, że faktycznie chcemy zostać w danym miejscu na dłużej, co uzasadnia nasz wniosek o uzyskanie rezydencji. Kolejny wiarygodny dokument to potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej za granicą lub umowa o pracę. Jeśli to nie wystarczy, możemy dodatkowo przygotować dokumenty potwierdzające zakończenie pewnych interesów w naszym kraju macierzystym. Świadectwo pracy, potwierdzenie wymeldowania się, dokument potwierdzający wypisanie się ze służby zdrowia – wszystkie one mogą ułatwić i przyspieszyć proces ubiegania się o rezydencję podatkową w innym kraju.

Korzyści wynikające ze zmiany rezydencji podatkowej

Dlaczego warto rozważyć proces, jakim jest zmiana rezydencji podatkowej? Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy. Rezydent podatkowy może korzystać z wielu udogodnień, jakimi są między innymi umowy zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu. Ze statusem rezydenta podatkowego nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, w którym kraju powinniśmy się rozliczać podatkowo, co umożliwi nie tylko minimalizowanie trudności finansowych, ale też daje potencjał do wykorzystania optymalizacji podatkowej danego kraju.

Będąc w temacie oszczędności, warto pamiętać o różnych stawkach podatku dla rezydentów i nierezydentów. Wciąż wiele krajów zapewnia lepsze warunki finansowe dla osób, które posiadają rezydencję podatkową. To kolejny potencjał do zmniejszenia kosztów i zapewnienia sobie satysfakcjonujących zwrotów z podatku dochodowego.