Co jest potrzebne, żeby otrzymać zwrot podatku z Holandii? To pytanie, które możesz sobie zadawać, jeśli zdarzyło Ci się pracować w tym kraju. Spieszymy z odpowiedzią. Zobacz, jak krok po kroku odzyskać należne pieniądze i jak sobie ułatwić to zadanie.
Zwrot podatku z Holandii – od czego zacząć?
Jeśli czytasz ten tekst, zakładamy, że jesteś osobą, która w ciągu ostatnich 5 lat pracowała w Holandii. Dlaczego akurat w tym okresie? Bo za tyle lat wstecz możesz się rozliczyć z holenderskim fiskusem.
Spełniasz ten warunek, a Twoja praca w Niderlandach była legalna? Świetnie! Możesz więc przejść do zgromadzenia potrzebnych Ci dokumentów do wypełnienia deklaracji podatkowej.
Nie masz czasu czytać dalej i potrzebujesz pomocy przy ubieganiu się o zwrot podatku z Holandii? Skorzystaj z naszych usług. Szybko, wygodnie i online.
1. Zbierz jaaropgave z Holandii za dany rok podatkowy
Jaaropgave (jaaropgaaf) to inaczej holenderska karta podatkowa, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. To dokument, który musi Ci wystawić pracodawca za każdy przepracowany rok. Znajdują się w nim m.in. informacje o wysokości Twoich dochodów, składek odprowadzonych od pensji oraz o zaliczkach na poczet podatku w Holandii.
Uwaga! Jeśli w danym roku zdarzyło Ci się w Niderlandach pracować w kilku różnych firmach, każda musi wystawić osobne jaaropgave.
A co, jeśli nie masz takiego dokumentu? Nic straconego! Zawnioskuj do Belastingdienst o druk FLG. Możemy Ci w tym oczywiście pomóc.
2. Złóż PIT 36 ZG Holandia w Polsce – jeśli jesteś polskim rezydentem
Praca w Holandii to tylko tymczasowe zajęcie, na kilka miesięcy w roku? Jeżeli większość czasu spędzasz w Polsce i tu mieszkają Twoi najbliżsi (np. żona i dzieci), jesteś polskim rezydentem podatkowym. To oznacza, że w ojczyźnie musisz się rozliczyć ze wszystkich dochodów, także tych holenderskich. Zrobisz to na deklaracji PIT 36 ZG.
Pamiętaj! Polskę i Holandię obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w oparciu o zasadę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że może Ci w Polsce przysługiwać ulga abolicyjna, przez co nie trzeba się obawiać dodatkowej opłaty dla krajowego fiskusa.
3. Złóż do polskiej skarbówki wniosek o zaświadczenie o dochodach UE/EOG
Zaświadczenie o dochodach może wpływać na obliczanie zwrotu podatku z Holandii. Powód jest prosty: jeżeli 90% Twoich zarobków pochodzi właśnie z tego kraju, możesz w Niderlandach skorzystać z różnych ulg podatkowych. Aby udowodnić ten fakt, musisz przedstawić zaświadczenie o dochodach UE/EOG. Podbije je polski urząd skarbowy – najlepiej wystąpić o jego wydanie przy składaniu deklaracji PIT.
4. Złóż dokumenty do Belastingdienst
Kiedy masz już komplet informacji, możesz wypełnić deklarację do Belastingdienst i wyliczyć ostateczną wysokość zwrotu podatku. Jeśli uwzględnisz wszystkie należne ulgi, kwota może być całkiem spora! Pamiętaj też, aby poinformować holenderską skarbówkę o numerze swojego konta bankowego!
Jak obliczany jest zwrot podatku z Holandii?
To, ile zwrotu podatku będzie Ci przysługiwać, zależy m.in. od:
- wysokości Twoich zarobków za dany rok (holenderskich i uzyskanych w innych krajach);
- tego, jaki procent Twoich dochodów pochodził z Holandii;
- wysokości zaliczek na podatek odprowadzanych przez pracodawcę;
- przysługujących Ci w Holandii ulg oraz odliczeń.
Klienci obsługiwani przez Decret mogą liczyć średnio na 2 150 euro zwrotu podatku z Holandii!
Czy da się zwiększyć kwotę swojego zwrotu podatku?
Istnieje spora szansa, że wstępnie wyliczona kwota zwrotu podatku z Holandii jest niedoszacowana. Może to wynikać np. z tego, że:
- nie uwzględniono faktu, iż 90% Twoich dochodów za dany rok było uzyskanych w Holandii;
- nie wzięto pod uwagę przysługujących Ci ulg i odliczeń.
Czasami zdarza się nawet zwrot podatku z Holandii za miesiąc pracy w tym kraju!
Dlatego właśnie warto zdecydować się na rozliczenie dochodów z Holandii w biurze takim jak Decret. Specjaliści znają wszystkie „kruczki prawne” i dopytają Cię o sprawy, które mogą mieć wpływ na wysokość Twojego zysku. Warto to sprawdzić, np. uruchamiając darmowy kalkulator zwrotu podatku z Holandii.
Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?
Kiedy zwrot podatku z Holandii? Czas oczekiwania na odzyskanie należnych pieniędzy jest zróżnicowany. Zazwyczaj wynosi ok. 3-4 miesiące – pod warunkiem, że wszystkie dokumenty zostały złożone bez błędów i w wyznaczonym terminie. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy zadbają o te kwestie w Twoim imieniu.
W ekstremalnych przypadkach na należne pieniądze możesz poczekać nawet do 3 lat. Aby tego uniknąć, skontaktuj się z nami!
Co jeszcze warto wiedzieć o zwrocie podatku?
Zwrot podatku z Holandii może być dodatkowym „bonusem” za czas przepracowany w tym państwie. Warto więc postarać się o jego uzyskanie. Pamiętaj, że to nie jedyne środki, które możesz odzyskać z Niderlandów. Zapytaj też naszych ekspertów o tzw. Zorgtoeslag. Dzięki dofinansowaniu do ubezpieczenia zdrowotnego możesz odzyskać nawet do 1 800 euro. Zainteresowany? Zadzwoń lub napisz!