Kto ma obowiązek rozliczać podatki z Holandii?

Biuro rachunkowe DECRET > Holandia > Kto ma obowiązek rozliczać podatki z Holandii?

Praca w Niderlandach to coraz częstszy wybór Polaków. Jesteś jedną z osób, które uzyskały zarobki w tym kraju? Zobacz, czy obowiązuje Cię rozliczenie podatku z Holandii oraz w jakim kraju musisz je złożyć. Te informacje mogą Cię zaskoczyć!

Jak działa rozliczanie podatku w Holandii?

Zacznijmy od najważniejszego: kogo w ogóle obowiązuje rozliczenie podatku z Holandii? Ta kwestia będzie Cię interesować przede wszystkim, jeżeli w danym roku podatkowym masz zarobki z Niderlandów.

W takim przypadku najczęściej trzeba się rozliczyć z Belastingdienst, czyli z holenderskim urzędem skarbowym, a w niektórych przypadkach także z polską skarbówką!

Rozliczenie podatku w Holandii jest możliwe za okres ostatnich 5 lat (czyli np. w 2024 r. możesz złożyć deklarację za lata 2023-2019).

Nie trać czasu i nerwów na rozliczenie podatków z Holandii na własną rękę.
Ogarniemy to za Ciebie. 100% online

Ile może wynieść podatek w Holandii?

Holenderskie podatki nie należą do najniższych. Ale spokojnie – jeśli pracujesz w tym kraju, zaliczki na poczet podatku dochodowego odprowadza automatycznie pracodawca. Oznacza to więc, że możesz wyjść na zero albo – jeśli masz prawo do różnych benefitów podatkowych – otrzymasz jeszcze zwrot podatku z zagranicy!

Jak wyglądają progi podatkowe w Holandii w 2024 r.? Podatnicy są tam zaliczani do trzech tzw. boxów.

  • Box 1 to osoby pracujące na umowie o pracę, freelancerzy, osoby prowadzące własne firmy w ramach ZZP czy czerpiące zysk z umowy najmu – najpewniej Ty będziesz się zaliczać do tej grupy.
  • Box 2 to podatnicy czerpiący zyski z udziału w spółkach.
  • Box 3 to osoby zarabiające z oszczędności i inwestycji.

W Holandii w 2024 r. obowiązują 2 progi podatkowe. Dla osób z box 1 to:

  • 36,97% od dochodów do 75 624 euro;
  • 49,5% od dochodów ponad 75 624 euro

Jakie ulgi podatkowe mogą Ci przysługiwać w Holandii?

Ulgi podatkowe w Holandii będą Ci przysługiwać przede wszystkim, jeśli 90% Twoich dochodów za dany rok było uzyskanych właśnie w tym kraju. W takim przypadku możesz liczyć na dostęp do:

  • algemene heffingskorting – głównej ulgi podatkowej w Holandii, pomniejszającej wysokość podatku i należnych składek na ubezpieczenia społeczne; jej wysokość jest uzależniona od zarobków; przy zarobkach do 24 813 euro jest to maksymalnie 3 362 euro.
  • algemene arbeidskorting – ulgi pracowniczej, która maksymalnie może wynieść 5 052 euro, w zależności od wysokości zarobków i okresów zatrudnienia w Holandii.

Jeżeli w Holandii pracujesz jako specjalista w określonej dziedzinie (lista jest publikowana każdego roku przez Ministerstwo Pracy i Finansów w Holandii), przez pierwsze 5 lat zarabiania w tym kraju opodatkowane będzie tylko 70% Twoich dochodów.

Jakie ulgi w Holandii mogą jeszcze przysługiwać? Dostępna jest m.in. ta na dziecko do 12. roku życia czy z tytułu opieki nad osobą ciężko chorą lub z poważną niepełnosprawnością w tym kraju. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystkie „zniżki” zostaną uwzględnione przy wyliczaniu wysokości Twojego zwrotu podatku z zagranicy, skontaktuj się z ekspertami Decret. Rozliczenie dochodów z Holandii w biurze  się opłaca!

Kiedy trzeba rozliczyć podatek z Holandii?

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Holandii masz w trzech przypadkach, tzn.:

  • kiedy otrzymasz od holenderskiego urzędu skarbowego Aangiftebrief, czyli „zaproszenie” do złożenia deklaracji do Belastingdienst – takie powiadomienie przychodzi pocztą, w charakterystycznej niebieskiej kopercie;
  • gdy ze wstępnie rozliczonego podatku wynika, że przysługuje Ci zwrot ponad 17 euro (poniżej tej kwoty „szkoda zachodu” – i dla Ciebie, i dla Belastingdienst);
  • kiedy wstępne rozliczenie wykazuje, że musisz zwrócić skarbówce w Holandii minimum 52 euro – poniżej tej kwoty nie trzeba regulować należności.

Warto też wiedzieć, że termin rozliczenia podatkowego w Holandii upływa:

  • 1 maja, jeżeli jesteś rezydentem w tym państwie lub
  • 1 lipca, jeżeli nie jesteś holenderskim rezydentem.

Pamiętaj, że status rezydenta możesz nabyć, jeśli masz w Holandii stałe zameldowanie.

Kiedy trzeba rozliczyć podatek z Holandii w Polsce?

Jesteś polskim rezydentem podatkowym, czyli przebywasz w naszym kraju przez minimum 183 dni i/lub masz tutaj centrum interesów osobistych/zawodowych? Jeżeli tak, z holenderskich dochodów trzeba się będzie również rozliczyć z polskim urzędem skarbowym – i to przed złożeniem deklaracji podatkowej w Holandii!

Złożenie PIT 36 ZG Holandia jest konieczne, ponieważ jako polski rezydent masz w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Uspokajamy jednak: prawidłowo rozliczony podatek nie spowoduje, że trzeba będzie dwukrotnie odprowadzić „daninę” na rzecz fiskusa. Polskę i Holandię obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie obawiaj się więc złożenia dokumentów.

Przy okazji poproś w skarbówce o wystawienie zaświadczenia o dochodach EU/EOG. Przyda się przy wypełnianiu holenderskiej deklaracji, jeśli masz prawo do skorzystania z tamtejszych ulg!

Czy są kary za brak rozliczenia podatkowego w Holandii?

Tak. Niezłożenie rozliczenia podatkowego w Holandii może słono kosztować. Jeśli więc otrzymasz Aangiftebrief lub ze wstępnego rozliczenia widzisz, że trzeba złożyć deklarację do Belastingdienst, nie zwlekaj z jej przygotowaniem. Kara za niedopełnienie tego obowiązku to minimum 385 euro. W uzasadnionych przypadkach jej wysokość może wzrosnąć nawet do ponad 5 000 euro!

Chcesz uniknąć kłopotów z holenderskim i polskim fiskusem? Zależy Ci na maksymalnie korzystnym zwrocie podatku z Holandii? Zadzwoń lub napisz i powierz nam rozliczenie. Zadbamy o Twoje interesy. Po ludzku!