Holandia to bardzo popularny kraj do którego emigrują Polacy w celu podjęcia zatrudnienia. Wpływa na to to wiele czynników między innymi wyższe płace, zróżnicowany rynek pracy, czy wyższy standard życia. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli pracujesz na terenie Holandii to masz obowiązek złożyć rozliczenie do holenderskiego urzędu skarbowego. Jeżeli pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy do Belastingdienst – to w rozliczeniu rocznym jeżeli nastąpiła nadpłata – można odzyskać nadpłacony podatek.
Kto ma obowiązek złożyć rozliczenie do Holandii
W świetle obowiązującego prawa każda osoba, której przysługuje zwrot podatku w wysokości 16 euro lub niedopłata w kwocie 49 euro jest zobowiązana do złożenia rozliczenie podatkowego. Świadczy to o tym, że każdy kto był zatrudniony na terytorium Holandii powinien przeanalizować swoje roczne zestawienie oraz skalkulować wynik swojego rozliczenia, który pozwoli ustalić obowiązek złożenia deklaracji. Należy jednak pamiętać, że istnieje tak możliwość, że urząd holenderski może przesłać wezwanie do rozliczenia. W takim przypadku bez względu na wynik rozliczenia masz obowiązek złożyć roczną deklarację. Na pewno zastanawiasz się gdzie można sporządzić rozliczenie podatku z Holandii, wykonasz to w np. przez biuro rozliczeń zagranicznych gdzie doradzą i wykonają poprawne obliczenia.
Wysokość zwrotu nadpłaconego podatku z holenderskiego urzędu skarbowego jest zależne od kilku istotnych rzeczy między innymi.
- rok podatkowy – w poszczególnych latach są występują różne progi podatkowe, które bezpośrednio wypływają na wysokość nadpłaconego podatku.
- rodzaj uzyskanego dochodu – czy uzyskiwałeś wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub czy pobierałeś świadczenie np. zasiłek chorobowy UWV.
- okres pracy – ważne jest podanie rzeczywistego okresu pracy ilość przepracowanych dni ma znaczenia to właśnie od tego zelży wysokość Twojego zwrotu podatku.
- status rezydenta – posiadając status rezydenta możesz uzyskać ulgę, która wpłynie na wysokość zwrotu podatku.
- forma rozliczenia – indywidualna lub wspólnie z małżonkiem (pamiętaj twój partner musi mieć BSN) rozliczenie wspólne jest korzystniejsze.
- Ulga na dziecko – jeśli chcesz skorzystać z ulgi tzw. Alleenstaandeouderkortying musisz spełniać następujące warunki: Twój minimalny dochód do zastosowania ulgi w 2021 roku to 5154 Euro. Ponadto dziecko można odliczyć do 12 roku życia oraz musi być zameldowane pod tym samym adresem co podatnik minimum pół roku.
Na jakie deklaracji należy złożyć zeznanie podatkowe
W Holandii istnieje kilka rodzajów deklaracja (aangifte), czyli formularzy na którym składa się zeznanie podatkowe za uzyskane dochody holenderskie w danym roku podatkowym. Wyróżnia się kilka formularzy:
Formularz M – formularz przeznaczony jest dla osób, które były zameldowane część roku w Holandii i część roku w Polsce
Formularz P- przeznaczony dla osób zameldowanych cały rok w Holandii.
Formularz C – formularz dla osób, które nie posiadają meldunku w Holandii,
Formularz P – dla osób zmarłych
Czas oczekiwania na decyzję zwrotu podatku z Holandii
Po wysłaniu rozliczenia urząd holenderski wydaje decyzje i wypłaca zwrot nadpłaconego podatku zazwyczaj do roku czasu. Czasami procedura ta może się wydłużyć. Dzieje się tak w przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości lub nieprawidłowości w zeznaniu podatkowym. Maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku to 3 lata.