Myślisz o pracy za granicą? A może już masz za sobą zarabianie w kilku krajach europejskich i zastanawiasz się, dlaczego podatki za granicą w każdym państwie różnią się od siebie? Aby pomóc Ci zrozumieć te mechanizmy, przygotowaliśmy porównanie systemów podatkowych w Holandii, Niemczech oraz Belgii. Zobacz, w czym są podobne i czym się różnią.
Jaka jest ogólna zasada systemów podatkowych?
Pół-żartem można powiedzieć, że w każdym kraju obowiązuje dobrze znana reguła. Pewne w życiu są dwie rzeczy – śmierć i podatki. I chociaż to stwierdzenie brzmi dość ponuro, dobrze ilustruje ogólną zasadę obowiązującą niemal na całym świecie: dochody są opodatkowane.
Oznacza to, że niezależnie od tego, w jakim kraju zarabiasz, pracodawca odprowadzi od Twojego wynagrodzenia zaliczkę na poczet podatku dochodowego, a potem trzeba się ostatecznie rozliczyć z fiskusem.
Zasadniczo:
- wysokość podatków od dochodów jest uzależniona od tego, ile zarabiasz (im wyższe kwoty trafiają na Twoje konto, tym więcej będzie trafiało do fiskusa);
- mogą Cię obowiązywać różne ulgi podatkowe, które zmniejszają obciążenie;
- zawsze masz szansę na uzyskanie zwrotu podatku – pod warunkiem, że wysokość zaliczek odprowadzonych na jego poczet będzie zbyt wysoka w stosunku do należnej kwoty.
Chcesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Pomożemy Ci!
Zgłoś się, a zajmiemy się Twoją sprawą od A do Z, 100% online i skutecznie!
Warto też pamiętać, że to, gdzie zapłacisz podatki od dochodów, zależy od Twojej rezydencji. Przykładowo, jako polski rezydent zarabiający w Niderlandach złożysz deklarację PIT 36 ZG Holandia w Polsce. Uspokajamy jednak: to wcale nie oznacza, że zapłacisz podatek od takich zarobków dwukrotnie. Przed tym chronią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła ze zdecydowaną większością państw na świecie.
Podobieństwa systemów podatkowych Holandii, Niemczech i Belgii
Czy systemy podatkowe w Niemczech, w Belgii i w Holandii są takie same? Nie. Są jednak między nimi konkretne podobieństwa.
- W każdym z tych państw obowiązuje progresywny podatek dochodowy. Oznacza to, że przy wyższych dochodach i przekroczeniu określonego ustawowo progu wysokość podatku wzrasta.
- We wszystkich krajach można liczyć na określone ulgi podatkowe. Są przyznawane po spełnieniu określonych konkretnych warunków.
- W każdym z krajów najczęściej trzeba rozliczyć się z fiskusem, chociaż to, kto jest objęty takim obowiązkiem, zależy od lokalnych przepisów.
Podobne są więc ogólne zasady odnośnie do systemu podatkowego w Belgii, Niemczech i Holandii. Szczegółowe regulacje są jednak odmienne. Dlatego np. zwrot podatku z Holandii może mieć inną wysokość niż ten, który można by było uzyskać od takich samych zarobków za granicą w pozostałych państwach.
Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim, że nie warto porównywać wysokości zwrotu podatku z zagranicy do kwot, które otrzymali Twoi znajomi z innych krajów. Reguły panujące w poszczególnych państwach UE są bardzo zróżnicowane!
Części unikalne systemów podatkowych w Belgii, Holandii i Niemczech
Różnic pomiędzy tym, jak płaci się podatki za granicą w Belgii, Holandii oraz Niemczech, jest znacznie więcej niż podobieństw. Poznaj specyfikę tych systemów podatkowych.
Unikalne elementy systemu podatkowego w Holandii
W Holandii podatnicy są zaliczani do trzech grup (boxów), w zależności od źródła uzyskiwanych dochodów. Polacy pracujący za granicą najczęściej trafiają do box 1, bo osiągają dochody z tytułu umowy o pracę.
W tym kraju:
- istnieją 2 progi podatkowe – w 2024 r. to 36,97% od dochodów do 75 624 euro oraz 49,5% od dochodów ponad 75 624 euro;
- można skorzystać z ulg podatkowych nawet jako nie-rezydent – pod warunkiem, że 90% dochodów pochodzi właśnie z Holandii;
- nie ma jednej stałej wartości kwoty wolnej od podatku – istnieje za to algemene heffingskorting, czyli „główna ulga podatkowa”, naliczana w zależności od wysokości dochodów;
- pracownicy z zagranicy z niektórych grup zawodowych (tzw. specjaliści) przez pierwsze 5 lat zarabiania w Holandii mogą skorzystać z ulgi specjalnej, tj. mieć nieopodatkowane 30% uzyskiwanych dochodów.
Warto pamiętać, że polscy rezydenci podatkowi muszą rozliczać się z dochodów w Holandii z krajowym urzędem skarbowym – niezależnie od tego, czy mieli w danym roku zarobki z ojczyzny. Deklaracja podatkowa w Holandii wówczas nie wystarczy.
Unikalne elementy systemu podatkowego w Niemczech
System podatkowy w Niemczech jest dość skomplikowany, dlatego wiele osób mających zapłacić podatki za granicą w tym państwie, czuje się zagubionych.
Elementy systemu podatkowego w Niemczech, które warto znać, to:
- brak sztywnych progów podatkowych – wysokość kwoty do zapłaty może wynosić od 14 do 42% na II progu podatkowym (16 000 – 66 760 euro) oraz 42% od 66 760 do 277 825 euro i 45% powyżej tej kwoty;
- istnienie klas podatkowych – to, do której jest się przypisanym (w zależności od statusu rodzinnego), ma ogromne znaczenie;
- kwota wolna od podatku – w 2024 r. w Niemczech wynosi 11 604 euro. Dochody do tej wysokości nie są objęte niemieckim PIT-em;
- ulgi podatkowe – przysługują przede wszystkim niemieckim rezydentom i mogą być przyznane np. za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, zakup ubrań roboczych, zakup leków czy koszty podróży do Polski.
Jeśli jesteś polskim rezydentem, ale za dany rok masz zarobki tylko z Niemiec, nie musisz składać polskiego PIT-u. Jeżeli jednak udało Ci się też osiągnąć dochody w Polsce, deklaracja podatkowa w Niemczech będzie niewystarczająca. Poza nią trzeba wypełnić PIT 36 ZG Niemcy i uwzględnić w nim wszystkie zarobki – także te, od których odprowadzono podatki za granicą.
Unikalne elementy systemu podatkowego w Belgii
System podatkowy w Belgii również różni się wyraźnie od tego obowiązującego w Polsce.
Najważniejsze elementy systemu podatkowego w Belgii to:
- 4 progi podatkowe: od 25 do 50%; najniższy obowiązuje do 13 540 euro, za dochody od 13 540 do 23 900 euro wynosi 40%, od zarobków między 23 900 do 41 360 – jest to 45%, a powyżej tej kwoty odprowadzana jest najwyższa stawka;
- podstawowa kwota wolna od podatku to 9 270 euro (2023 r.), ale może ona znacznie wzrosnąć dla osób mających na utrzymaniu dzieci albo seniora powyżej 65 r.ż.;
- ulgi podatkowe – przysługują też nierezydentom, pod warunkiem, że osiągają 75% dochodów za dany rok w Belgii; można skorzystać np. z ulg dotyczących kosztów pracowniczych, płacenia alimentów, niepełnosprawności współmałżonka albo dziecka; dlatego wiele osób może liczyć na zwrot podatku z Belgii.
Pamiętaj, że jako polski rezydent masz obowiązek rozliczenia się z zarobków z tego kraju w polskiej skarbówce. Deklaracja podatkowa w Belgii to nie wszystko. Trzeba też wypełnić PIT 36 ZG Belgia.
Jak różnią się terminy składania deklaracji podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii?
Różnice w elementach systemów podatkowych w omawianych krajach są też związane z:
- liczbą lat, za które można się rozliczyć wstecz;
- terminami składania deklaracji.
Jak to wygląda w praktyce?
Holandia
- Rozliczenie do 5 lat wstecz.
- Termin rozliczenia: do 1 maja dla rezydentów i do 1 lipca dla nierezydentów.
Niemcy
- Rozliczenie do 4 lat wstecz.
- Termin złożenia deklaracji to zazwyczaj 31 lipca, chociaż Finanzamt często go wydłuża. W 2024 r. deklarację za 2023 r. można złożyć nawet do 2 września.
Belgia
- Rozliczenie do 3 lat wstecz.
- Termin złożenia deklaracji – do 31 października.
Masz dodatkowe pytania odnośnie do systemów podatkowych Niemiec, Belgii lub Holandii? Potrzebujesz pomocy przy ubieganiu się o zwrot podatku w jednym z tych państw? Zapraszamy do kontaktu i współpracy!