Świadectwo pracy z Holandii to dokument, który potwierdza okres legalnego zatrudnienia w tym kraju. W efekcie może być przydatny między innymi dla osób, które chciałyby zaliczyć lata pracy w Holandii do lat pracy uznawanych w Polsce, a co za tym idzie branych pod uwagę między innymi przy wyliczaniu emerytury czy przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych.
Z niniejszego artykułu dowiesz się m.in. tego:
- czym jest świadectwo pracy z Holandii?
- kto może wnioskować o wydanie świadectwa pracy z Holandii?
- jakie informacje znajdują się w świadectwie pracy z Holandii?
- jak uzyskać świadectwo pracy z Holandii?
- czy świadectwo pracy z Holandii jest Honorowane w Polsce?
Zobacz także artykuł: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii
Czym jest świadectwo pracy w Holandii?
Świadectwo pracy z Holandii to dokument potwierdzający okres wykonywania w tym kraju legalnej pracy. W praktyce jest to formularz PD U1, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W jakim celu warto posiadać tego typu świadectwo pracy? Holandia to kraj, do którego Polacy wyjeżdżają nie tylko sezonowo, ale pracują również na stałe, co w praktyce oznacza, że zarówno jedni, jak i drudzy mają nie tylko obowiązek rozliczenia podatku z Holandii, ale mogą również zaliczyć okresy zatrudnienia do emerytury czy zasiłku dla bezrobotnych. Poza tym świadectwo pracy z Holandii może być przydatne w celu wyliczenia podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Kto ma prawo do otrzymania świadectwa pracy?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie świadectwo pracy z Holandii to dokument, który może być przydatny w różnych sytuacjach. Kto może zatem go otrzymać? Prawo pracy w Holandii określa, że może uzyskać je każdy, kto pracował w tym kraju legalnie, a co za tym idzie, jego pracodawca odprowadzał należne składki na ubezpieczenie oraz zaliczki na podatek dochodowy. Są to podstawowe obowiązki pracodawcy w Holandii, w związku z czym warto wiedzieć, że o wydanie świadectwa pracy na formularzu PD U1 mogą ubiegać się nawet osoby, które kilka lat temu przestały pracować w tym kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą one otrzymać nie tylko zwrot podatku z Holandii, ale również zaliczyć okresy legalnej pracy w tym kraju do ogólnego stażu pracy honorowanego w Polsce, co pozytywnie wpłynie na wysokość otrzymywanej emerytury czy umożliwi skorzystanie z różnego rodzaju świadczeń, np. rentowych.
Jakie informacje zawiera świadectwo pracy z Holandii?
Informacje w świadectwie pracy z Holandii potwierdzają nie tylko okres legalnego zatrudnienia w tym kraju, ale również wysokość składek odprowadzanych na ubezpieczenie społeczne. W praktyce dokument ten posiada standardowy, jednolity format, dzięki czemu jest on rozumiany i uznawany w całej UE. Jest to bardzo ważne, ponieważ świadectwo pracy Holandia Polska to formularz, który przydaje się nie tylko przy ubieganiu się o emeryturę czy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale może być niezbędny również przy rozliczaniu dochodów z zagranicy w Polsce. Warto bowiem pamiętać o tym, że jest to konieczne w przypadku osób, które pracując legalnie w Holandii posiadały centrum swoich interesów życiowych w Polsce i warunkuje możliwość ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy. Jego wysokość uzależniona będzie natomiast od tego, jakie ulgi podatkowe dostępne w Holandii może zastosować dana osoba.
Jak uzyskać świadectwo pracy od byłego pracodawcy?
Uzyskanie świadectwa pracy z Holandii, czyli formularza PD U1 wymaga wypełnienia odpowiednich formalności, co w praktyce sprowadza się do złożenia odpowiedniego wniosku, który należy skierować do UWV, czyli tamtejszego urzędu pracy. Wypełniając go należy podać zarówno własne dane identyfikacyjne (m.in. imię, nazwisko, numer ubezpieczenia społecznego), jak i dane pracodawcy. Załączyć do niego należy także dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, czyli np. karty podatkowe Jaaropgaaf lub Jaaropgave. Co istotne, stosowny wniosek można wysłać online lub tradycyjną pocztą nie tylko po zakończeniu pracy w Holandii, ale również na cztery tygodnie przed końcem okresu zatrudnienia u holenderskiego pracodawcy. Jak długo czeka się na otrzymanie świadectwa pracy z Holandii? Standardowy czas oczekiwania na dokumenty z Holandii nie powinien przekraczać 8 tygodni, jednak warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach jest on znacznie dłuższy. Jest to uzależnione między innymi od kompletności złożonego wniosku oraz właściwego udokumentowania okresów zatrudnienia w Holandii.
Czy świadectwo pracy z Holandii jest ważne w Polsce?
Dla osób ubiegających się o świadectwo pracy z Holandii istotne jest to, że formularz PD U1 to dokument, kory jest ważny bezterminowo. W związku z tym nie należy martwić się o jego przedawnienie i warto uzyskać go bezpośrednio po zakończeniu pracy w Holandii. Umożliwi to udokumentowanie okresów zatrudnienia w Holandii zawsze wtedy, gdy okaże się to konieczne. Ponowne uzyskanie świadectwa pracy z Holandii będzie natomiast konieczne jedynie wtedy, gdy dana osoba znów podejmie pracę w tym kraju. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że w związku z tym iż formularz PD U1 jest międzynarodowym dokumentem honorowanym we wszystkich krajach UE to jego język nie ma wpływu na zrozumienie zawartych w nim informacji. W praktyce wykorzystując go w polskich urzędach konieczne jest wcześniejsze tłumaczenie świadectwa pracy, co pozwoli np. wykorzystać je do wniosku o przyznanie emerytury.
Podsumowując należy stwierdzić, że świadectwo pracy z Holandii to dokument, który potwierdza fakt, wykonywania legalnej pracy w tym kraju. Jego uzyskanie wymaga złożenia stosownego wniosku, jednak może być istotne w kontekście przejścia na emeryturę czy możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych, np. zasiłku dla bezrobotnych.