Święta w Holandii – najważniejsze tradycje i dni wolne

Biuro rachunkowe DECRET > Holandia > Święta w Holandii – najważniejsze tradycje i dni wolne

Holandia jest krajem, w którym od wielu lat przebywa i pracuje wielu Polaków, z związku z czym wiedza o tamtejszej kulturze czy zwyczajach jest istotna nie tylko dla rodaków przebywających Niderlandach, ale również ich rodzin. Ciekawi chociażby to, jak w praktyce wyglądają święta w Holandii, co jest interesujące zarówno ze względu na sposób ich spędzania, jak i ilość dni wolnych od pracy.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • które dni są ustawowo wolne od pracy w Holandii;
  • jakie są najważniejsze tradycje świąteczne w Holandii?
  • jakie znaczenia mają święta w holenderskiej kulturze?
  • co różni święta w Polsce od świąt w Holandii?

Zobacz także: Jakie ulgi podatkowe są dostępne dla osób fizycznych w Holandii?

Kalendarz świąt w Holandii – dni ustawowo wolne

Jak wspomniano we wstępie, święta w Holandii to temat, który jest interesujący nie tylko dla rodaków pracujących w tym kraju, ale również ich rodzin, które interesują także holenderskie tradycje świąteczne. W związku z tym warto wiedzieć, że Niderlandy to kraj, w którym obchodzi się zdecydowanie mniej świąt niż w Polsce czy innych krajach Europy. Z czego to wynika? Przyczyn upatrywać można zarówno w historii, jak kulturze tego kraju. Jak wygląda zatem kalendarz świąt? Holandia obchodzi ich jedynie pięć, co wygląda następująco:

  • Nowy Rok (1 stycznia),
  • Święta Wielknocne (pierwszy i drugi dzień),
  • Hemelvaartdag/ Wniebowstąpienie Pańskie (26 maja),
  • Pinksteren/Zielone Świątki (05 czerwca i 6 czerwca),
  • Kerst/Święta Bożego Narodzenia (25 grudnia i 26 grudnia).

Poza wymienionymi wyżej świętami wymienić należy także święta narodowe. Holandia jako monarchia obchodzi jednak jedynie Koningsdag, czyli urodziny króla oraz Bevrijdingsdag, czyli Dzień Wyzwolenia. Pierwsza uroczystość przypada na 27 kwietnia, a druga ma miejsce 5 maja. Istotne jest jednak to, że o ile urodziny króla obchodzone są każdego roku, to Dzień Wyzwolenia jest świętem narodowym obchodzonym raz na pięć lat (aktualnie w 2025 roku). Dni wolne w Holandii z okazji świąt w zależności od roku obejmują zatem jedynie 6 lub siedem okazji.

Najważniejsze tradycje świąteczne w Holandii

Holendrzy mimo małej ilości obchodzonych świąt starają się kultywować rodzime tradycje, dzięki którym jest to szczególny czas. W efekcie święta w Holandii są uroczyste i sprzyjają spotkaniom w gronie najbliższych. Jakie są najważniejsze tradycje świąteczne? Przykładowo trudno jest wyobrazić sobie Boże Narodzenie w Holandii bez świątecznego śniadania, czyli Kerstonbijt. Jest ono spożywane pierwszego dnia świąt a dania, które można najczęściej zobaczyć na talerzach, to m.in. kerststol. Jest to strucla zawierająca dużą ilość rodzynek i migdałowe nadzienie. Ciasto obsypane jest cukrem pudrem i doprawione sokiem z cytryny. Również pierwszego dnia świąt spożywany jest odpowiednik kolacji wigilijnej, czyli Kerstdiner. Co prawda nie jest to postny posiłek, jednak ilość potraw na stole jest podobnie duża co w polskiej tradycji. Tradycje świąteczne kultywowane są jednak nie tylko w związku z Bożym Narodzeniem, ale również Świętami Wielkanocnymi. Wielkanoc w Holandii jest obchodzona w różnorodny sposób, a każda prowincja czy region ma swoje unikalne zwyczaje.

Znaczenie świąt w holenderskiej kulturze

Święta w Holandii obchodzone są w sposób tradycyjny, jednak warto zauważyć, że dla holendrów mają one trochę inne znaczenie niż dla Polaków. Chodzi przede wszystkim o święta narodowe, których nie ma zbyt wiele. Wynika to z faktu, że Holendrzy doskonale rozumieją, że każdy dodatkowy dzień pracy oznacza koszt dla gospodarki, a co za tym idzie, zwiększa także koszty życia w Holandii. Podejście do obowiązku oraz etos pracy powoduje zatem, że w Niderlandach wiele bardzo ważnych świąt nie oznacza automatycznego dnia wolnego od pracy, a przykładem może być Boże Ciało czy Wszystkich Świętych. Istotne jest także to, jak spędzane są święta w Holandii. Poza Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, które są spędzane rodzinnie w pozostałe dni wolne organizowane są różnego rodzaju imprezy, pikniki i festyny związane z danym dniem. Zastanawiając się również nad tym co robić w Holandii w święta warto rozważyć zwiedzanie tego pięknego kraju.

Czym różnią się święta w Holandii od świąt w Polsce?

Święta w Holandii różnią się od świąt w Polsce różnią się nie tylko ilością przysługujących z tego tytułu dni wolnych od pracy, ale również tym, w jaki sposób są obchodzone. Chodzi zarówno o kultywowane tradycyjne, jak i sposób spędzania czasu. Przykładem mogą być wspomniane wcześniej święta Bożego Narodzenia, w przypadku których ważnym elementem jest świąteczne śniadanie, a odpowiednik polskiej kolacji wigilijnej spożywany jest pierwszego dnia świąt. Odmienne jest także podejście Holendrów do różnego rodzaju świąt, ponieważ o ile w Polsce bardzo często są to okazje do przedłużonych urlopów, to w Holandii pracownicy wykorzystują zazwyczaj jedynie przysługujące im dni wolne. Wynika to z różnić w kulturze pracy, jak i z innego podejścia do przygotowywania się do różnego rodzaju uroczystości.

Podsumowując należy stwierdzić, że święta w Holandii obchodzone są inaczej niż w Polsce. Warto znać jednak związane z nimi tradycje, co dla osób mieszkających w Niderlandach może być prawie tak samo istotne, jak umiejętne rozliczenie dochodów z Holandii.