Jesteś przyszłą mamą i mieszkasz oraz pracujesz w Niderlandach? Jeśli tak, na pewno interesuje Cię temat urlopu macierzyńskiego w Holandii. Jest on przyznawany na nieco innych zasadach niż w Polsce, dlatego warto wiedzieć, kiedy i w jakim wymiarze przysługuje. Oto najważniejsze informacje.
Pracujesz w Holandii i masz dziecko? Może Ci przysługiwać zwrot podatku! Zleć nam uzyskanie go dla Ciebie! 100% online i bez stresu!
Komu przysługuje urlop macierzyński w Holandii?
Urlop macierzyński w Holandii przysługuje kobietom, które na minimum 10 tygodni przed porodem osiągały dochody z tytułu pracy lub zasiłku chorobowego/dla bezrobotnych w Niderlandach.
Ciężarne, które spełniają ten warunek, mogą liczyć na zasiłek macierzyński trwający nawet do 16 tygodni. Wynosi on 100% ostatniego uzyskiwanego wynagrodzenia lub kwotę minimalną ustaloną przez rząd.
Co ważne:
- urlop macierzyński w Holandii rozpoczyna się przed porodem – następuje to w okresie między 4 a 6 tygodni przed planowanym rozwiązaniem;
- świadczenie jest wypłacane potem przez kolejnych 10-12 tygodni (w zależności od tego, ile wolnego ciężarna wykorzystała przed porodem; jeśli były to 4 tygodnie, dodatkowe 2 są doliczane do podstawowych 10);
- instytucją odpowiedzialną za wypłatę zasiłku macierzyńskiego i pokrewnych świadczeń jest odpowiednik polskiego ZUS-u, czyli SVB.
Warto też wiedzieć, że na urlop macierzyński w Holandii mogą iść też panie pracujące na własny rachunek. Prawo do zasiłku ZEZ-uitkering (również trwającego 16 tygodni) mają kobiety, które:
- prowadzą własną działalność lub są wspólnikiem w spółce V.O.F. przez minimum 12 miesięcy;
- pracują jako freelancerki, lekarki, artystki czy zarejestrowane opiekunki dla dzieci, a także na podstawie umowy PGB;
- uzyskiwały dochody z tych tytułów PRZED zajściem w ciążę.
Jego wysokość jest wyliczana na podstawie dochodów za ostatni rok – odpowiada ich średniej, do określonego limitu.
Możliwe jest też wydłużenie czasu urlopu macierzyńskiego maksymalnie o 10 tygodni – wówczas, gdy dziecko po porodzie przebywa w szpitalu przez minimum 7 dni w szpitalu. Podwójna ilość urlopu macierzyńskiego przysługuje natomiast przy ciąży bliźniaczej.
Zobacz też: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii
Ile w Holandii trwa urlop ojcowski?
W Holandii obowiązuje również tzw. urlop tacierzyński, czyli ojcowski. Jest on znacznie krótszy, bo ze 100-procentową stawką wynagrodzenia wynosi jedynie 5 dni roboczych. Panowie mogą jednak skorzystać dodatkowo z urlopu rodzicielskiego – może on zostać elastycznie rozdysponowany pomiędzy oboje partnerów.
Przeczytaj także: Jak wygląda proces zwrotu podatku z Holandii?
Jakie świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?
Świadczenia dla rodziców w Holandii obejmują więcej benefitów niż sam zasiłek macierzyński czy ojcowski. Od pierwszego dnia życia malucha możesz liczyć też na dodatkowe wsparcie.
- Podstawa to Kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny w Holandii; jest wypłacany do ukończenia przez pociechę 18. r.ż. rodzicowi, który mieszka i/lub pracuje w tym kraju, odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne i utrzymuje dziecko. Jego wysokość zależy od wieku dziecka. Do 5 r.ż. można liczyć obecnie na ok. 270 euro miesięcznie, od 6. do 11. r.ż. na ok. 330 euro miesięcznie, a od 12 do 18 lat – to ok. 385 euro. Uwaga! Nie otrzymasz go, jeśli jednocześnie pobierasz w Polsce 800+!
- Dodatkowa kwota to Kindgebonden budget – bonus do Kinderbijslag wypłacany raz na kwartał. To kwota ok. 220-320 euro raz na 3 miesiące. Jest ona uzależniona od wysokości dochodu (im wyższy, tym mniejsza kwota dodatku!).
- Dostępna jest też ulga podatkowa na dziecko do 12. roku życia. Jej wysokość (a co za tym idzie – kwota zwrotu podatku z Holandii) jest zależna od wysokości zarobków.
- Dziecko w wieku przedszkolnym może liczyć na Kinderopvangtoeslag – dodatek dofinansowujący czesne w tej placówce.
Urlop wychowawczy w Holandii – ile trwa?
Poza urlopem macierzyńskim i ojcowskim w Holandii jest dostępny urlop wychowawczy, nazywany tutaj rodzinnym. Może on trwać do 26 tygodni oraz być podzielony i wybrany w dowolny sposób między rodziców – aż do ukończenia przez dziecko 8. roku życia. Uwaga! Jest on bezpłatny, a Twój pracodawca musi wyrazić na niego zgodę.
Dodatkowo dostępny jest 9-tygodniowy płatny urlop rodzicielski – dostępny dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W jego trakcie można otrzymywać 70% wynagrodzenia. Uwaga! Możesz z niego skorzystać, tylko jeśli w momencie składania wniosku nie został wykorzystany w całości bezpłatny urlop wychowawczy!
Masz dodatkowe pytania o urlop macierzyński w Holandii? A może potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z Niderlandów z uwzględnieniem ulg na dzieci? Zapraszamy do współpracy!