Wynajem mieszkania podczas pracy w Holandii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Biuro rachunkowe DECRET > Holandia > Wynajem mieszkania podczas pracy w Holandii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Emigracja zarobkowa do Holandii to kierunek, który od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Kraj ten oferuje bowiem miejsca pracy w różnych branżach, przyciągając tym samym zarówno pracowników sezonowych, jak i osoby, które pracują tam na stałe. W tym drugim przypadku z reguły decydują się one na wynajem mieszkania w Holandii, co niewątpliwie podnosi komfort funkcjonowania za granicą. O czym musisz wiedzieć decydując się na ten krok?

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi tego:

  • ile należy zapłacić za wynajem mieszkania w największych holenderskich miastach?
  • na jakich zasadach przyznawany jest Huurtoeslag, czyli holenderski dodatek mieszkaniowy?
  • czy wynajmując mieszkanie w Holandii konieczne jest zameldowanie się w nim?
  • dlaczego wynajmowane mieszkanie będzie dla Ciebie lepsze niż kwatera od pracodawcy?

Zobacz także artykuł: Do którego państwa UE najbardziej opłaca się jechać w celach zarobkowych?

Jakie są średnie ceny wynajmu mieszkań w największych holenderskich miastach?

Co musisz wiedzieć decydując się na wynajem mieszkania w Holandii i pracę w tym kraju? Otóż istotne są przede wszystkim koszty życia w tym kraju, na które w dużym stopniu wpływają ceny najmu w Holandii. Ile wynoszą one w praktyce? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ tak samo, jak w Polsce wysokość czynszu najmu uzależniona jest zarówno od lokalizacji, jak i wielkości mieszkania czy standardu jego wykończenia. Oczywiście najwięcej za wynajem mieszkania w Holandii należy zapłacić w największych miastach, w których popyt na nieruchomości jest zdecydowanie największy. W związku z tym średnie ceny najmu w Amsterdamie rozpoczynają się od 1200 euro w przypadku kawalerki. Ceny najmu w Rotterdamie są niższe, ponieważ kawalerkę o tym samym metrażu i standardzie można wynająć już za około 800 euro. Jeszcze mniej będzie wynosił czynsz w mniejszych miastach, a przykładem są średnie ceny najmu w Eindhoven, które dla kawalerek rozpoczynają się na poziomie 600 euro. Oczywiście są to dolne granice widełek, a na rynku nie brakuje zdecydowanie droższych ofert najmu. W każdym przypadku do czynszu należy doliczyć także opłatę za media, która może wynieść w granicach 200-300 euro miesięcznie.

Czym jest i jak działa holenderski dodatek mieszkaniowy Huurtoeslag?

Średnie ceny przedstawione w poprzednim akapicie pokazują, że wynajem mieszkania w Holandii jest dosyć drogi. W związku z tym przewidziano Huurtoeslag, czyli dodatek mieszkaniowy, z którego mogą skorzystać osoby o niskich i średnich dochodach. W jaki sposób działa? Otóż stanowi on dopłatę do czynszu i jest wypłacany przez holenderski urząd skarbowy. Chcąc go otrzymać należy spełnić określone wymogi, a zaletą jest fakt, że skorzystać z niego mogą nie tylko najemcy posiadający holenderskie obywatelstwo, ale również imigranci zarobkowi. W praktyce zatem jest on dostępny również dla Polaków, co powoduje, że dużą popularnością w polskim Internecie cieszy się hasło: Huurtoeslag wymagania. W praktyce z ulgi mogą skorzystać osoby, które:

  • mają ukończone 18 lat;
  • legalnie zamieszkują w Holandii i są zameldowane w urzędzie gminy;
  • wynajmują mieszkanie lub dom na podstawie umowy podpisanej z jego właścicielem i regularnie opłacają czynsz najmu.

Ile wynosi holenderski dodatek mieszkaniowy? Otóż jego wysokość uzależniona jest od dochodów danej osoby, w związku z czym należy przedstawić stosowne zaświadczenia. Co istotne, konieczne może być wcześniejsze rozliczenie się z polskim urzędem skarbowym, co jest niezbędne, by rozliczyć dochody z Holandii. Roczne zeznanie podatkowe stanowi podstawę nie tylko do tego, by uzyskać zwrot podatku z Holandii, ale może posłużyć także do wykazania dochodów w celu uzyskania dodatku czynszowego. Do kiedy wypłata Huurtoeslag powinna zostać zrealizowana przez holenderski urząd skarbowy? Otóż rozpatrzenie wniosku zajmuje do 13 tygodni, a wypłata środków następuje w ciągu maksymalnie 4 kolejnych tygodni. Istotne jest także to, że wniosek o dodatek mieszkaniowy w Holandii składa się za rok ubiegły i można to uczynić do 31 sierpnia roku następnego.

Czy musisz się meldować decydując się na wynajem mieszkania w Holandii?

Chcąc wynająć mieszkanie w Holandii należy zameldować się w tym kraju. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że jeżeli pobyt w Holandii nie będzie przekraczał 4 miesięcy to wystarczy meldunek tymczasowy, który umożliwia podjęcie legalnej pracy za granicą. Stały meldunek w Holandii jest natomiast konieczny w przypadku pobytu przekraczającego 4 miesiące, a chcą się zameldować należy zgłosić się do urzędu gminy odpowiedniego dla danej lokalizacji. Meldunek w Holandii wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania, którym może być między innymi umowa najmu. Zameldowanie się w Holandii stanowi również jeden z wymogów umożliwiających ubieganie się o dodatek mieszkaniowy Huurtoeslag.

Co będzie dla Ciebie lepsze – kwatera od pracodawcy czy wynajmowane mieszkanie?

Wynajem mieszkania w Holandii na własną rękę to nie jedyne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby decydujące się na pracę w tym kraju, ponieważ zazwyczaj oferowane są im również mieszkania pracownicze, które udostępniają pracodawcy lub agencje pracy. Co będzie zatem dla Ciebie lepsze? Otóż jeżeli zamierzasz podjąć stałą pracę w Holandii i oczekujesz przynajmniej średniego komfortu to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem mieszkania na własną rękę. Kwatera pracownicza w Holandii sprawdzi się natomiast wtedy, gdy wyjeżdżasz jedynie do pracy sezonowej i zależy Ci na tym, by ponosić możliwie jak najniższe koszty. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku kwater zapewnianych przez pracodawcę z reguły pojawia się konieczność współdzielenia przestrzeni z innymi pracownikami. Zdecydowanie obniża to zatem komfort mieszkania.

Podsumowując należy stwierdzić, że samodzielny wynajem mieszkania w Holandii to najlepsze rozwiązanie jeżeli decydujesz się na dłuższy pobyt i pracę w tym kraju. Oczywiście wiąże się to z kosztami, które są wyższe niż w przypadku korzystania z kwater zapewnianych przez pracodawcę, ale można ubiegać się o dodatek mieszkaniowy.