Mandaty w Niemczech – stawki, przepisy i jak uniknąć kar?

Biuro rachunkowe DECRET > Niemcy > Mandaty w Niemczech – stawki, przepisy i jak uniknąć kar?

Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech powinny orientować się nie tylko w tamtejszym prawie pracy, ale znać również kwestie związane z mandatami za wykroczenia drogowe. Istotne w tym przypadku jest to, że mandaty w Niemczech mogą być naprawdę wysokie, co sprawia, że kary są dotkliwe. Szczególnie wtedy, gdy kwota mandatu zostanie przeliczona na złotówki.

Zobacz także artykuł: Do którego państwa UE najbardziej opłaca się jechać w celach zarobkowych?

Jakie są najczęstsze przyczyny mandatów w Niemczech?

Niemcy to kraj, który słynie z nie tylko z rozbudowanej siatki autostrad, ale również braku ścisłej regulacji, co do maksymalnej prędkości na tego typu drogach. Na tej podstawie nie można jednak stwierdzić, że obowiązują tam liberalne przepisy drogowe. Niemcy rygorystycznie podchodzą bowiem do wszelkich wykroczeń, co sprawia, że zarówno punkty karne, jak i mandaty w Niemczech nakładane są bardzo często. W jakich sytuacjach? Tak samo, jak w Polsce również w Niemczech kary za wykroczenia drogowe są najczęściej skutkiem przekroczenia dozwolonej prędkości, prowadzenia rozmów przez telefon, braku zapiętych pasów czy nieprawidłowego parkowania. Istotne może być także to, że mandaty w Niemczech nakładane są również za naruszenie obowiązku używania opon zimowych, co w Polsce nie jest wymagane.

German Police black SUV car at Dresden Altstadt city street on New Market square Neumarkt for safety reasons at demonstration protest activists meeting. Armored policeman vehicle at Germany Saxony.

Taryfikator mandatów w Niemczech – ile zapłacisz?

Restrykcyjne podejście do egzekwowania przepisów drogowych w Niemczech to nie jedyna kwestia, o której warto pamiętać, ponieważ istotny jest także obowiązujący taryfikator mandatów. Niemcy za wykroczenia drogowe przyznają również punkty karne, które otrzymać można nie tylko na skutek przekroczenia dozwolonej prędkości, ale również nieustąpienie pierwszeństwa czy jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Niemcy tworząc system punktów karnych zadbali bowiem o to, by był on rozbudowany, co ma na celu wyegzekwowanie od kierowców przestrzegania obowiązujących przepisów. Wracając do taryfikatora mandatów wysokość kar uzależniona jest od rodzaju popełnionego wykroczenia drogowego. Przykładowo nieustąpienie pierwszeństwa zagrożone jest mandatem w wysokości 70 euro, a identyczną grzywnę otrzymują kierowcy prowadzący pojazd bez stosownych uprawnień. Przejazd na czerwonym świetle powoduje z kolei nałożenie mandatu w wysokości 90 euro, a korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości od 100 do nawet 200 euro.

Mandaty za przekroczenie prędkości – co musisz wiedzieć?

W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że na osoby lubiące szybką jazdę Niemcy nakładają nie tylko mandaty za prędkość czy punkty karne, ponieważ mogą im zostać odebrane również uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Okres na jaki zostanie zabrane prawo jazdy uzależniony jest przede wszystkim od tego, jak duże będzie przekroczenie dozwolonej prędkości. Przykładowo kierowca jadący ponad 60 km/h szybciej niż prędkość dozwolona na danym odcinku nie tylko otrzyma mandat, ale również straci uprawnienia na 3 miesiące. Przekroczenie prędkości w granicach 20-50 km/h godzinę skutkuje natomiast odebraniem prawa jazdy na okres jednego miesiąca. Oczywiście zarówno mandat, jak i punkty karne czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to kary, które są wymierzane nie tylko niemieckim kierowcom, ale również obcokrajowcom. Narażone są na nie zatem także Polacy, których interesuje praca w Niemczech.

A closeup shot of a red circular traffic sign of 30km shield with blur background

Jak uniknąć mandatów w Niemczech?

Osoby wyjeżdżające do Niemiec bardzo często zastanawiają się nad tym, czy istnieje sposób na to, by uniknąć mandatów w tym kraju. W związku z tym warto wiedzieć, że jedynym sposobem gwarantującym stuprocentową skuteczność jest przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa drogowego, ponieważ jedynie wtedy, niemieckie służby nie będą miały podstaw do tego, by wystawić mandat. W przypadku popełnienia wykroczenia i otrzymania mandatu można spróbować się od niego odwołać, co polega na przedstawieniu organom nakładającym karę własnego punktu widzenia danej sytuacji. Nie zawsze będzie to oczywiście skuteczne, jednak może pozwolić np. zmniejszyć wysokość mandatu czy uzyskać rozłożenie płatności na raty.

Procedura odwołania od mandatu w Niemczech

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, chcąc uniknąć kary za wykroczenie drogowe w Niemczech, można spróbować złożyć odwołanie od mandatu. Niemcy przewidują w tej sytuacji określoną procedurę, którą można zastosować np. odwołując się od mandatu za brak biletu parkingowego czy przekroczenie dozwolonej prędkości. Chcąc z niej skorzystać należy oczywiście nie uiszczać wcześniej zapłaty za nałożony mandat, ponieważ stanowiłaby ona przyznanie się do winy oraz akceptację otrzymanej kary. Zamiast tego konieczne jest wysłanie pisma do instytucji, która nałożyła mandat i zawarcie w nim zdania “Gegen den Bußgeldbescheid mit dem Aktenzeichen … lege ich Einspruch ein.” (z j.polskiego – “Składam odwołanie od mandatu karnego opatrzonego numerem akt…” – ) “. W efekcie organ zostanie zobowiązany do przedstawienia argumentów potwierdzających zasadność nałożonej kary, co pozwoli w odpowiedzi opisać własny punkt widzenia danej sprawy. Pozytywne rozpatrzenie odwołania będzie skutkowało anulowaniem mandatu, a w przypadku odmowy należy zapłacić karę wraz z upomnieniem za zwłokę.

Mandaty w Niemczech a polscy kierowcy

Niemcy wystawiają mandaty dla Polaków nie tylko w ramach standardowej kontroli drogowej, ponieważ podstawą do nałożenia kary może być również zdjęcie z fotoradaru. Mandat jest wówczas wysyłany pocztą na adres, pod którym zarejestrowany jest dany pojazd, czyli z reguły adres zamieszkania w Polsce. Czy będąc w Polsce warto ignorować tego typu wezwanie do zapłaty? Z pewnością nie, ponieważ narażamy się wówczas na windykację należności, co może zwiększyć ponoszone koszty. Istotne jest także to, że w przypadku braku zapłaty mandatu z Niemiec i ponownej podróży do tego kraju pojawia się ryzyko odebrania prawa jazdy do momentu uregulowania zaległości. Wyjątkiem jest sytuacja, w której od momentu wystawienia mandatu w Niemczech minęło co najmniej 2 lata, ponieważ po takim czasie karalność wykroczeń drogowych w tym kraju ustaje.

Podsumowując, należy stwierdzić, że mandaty za wykroczenia drogowe to coś, co może znacznie zwiększyć koszty dojazdu do pracy w Niemczech. W związku z tym warto znać przepisy obowiązujące za naszą zachodnią granicą, ponieważ ich przestrzeganie wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również finanse.