Pracujesz w Niemczech? Czy wiesz, że jeśli dojeżdżasz do firmy, możesz odliczyć koszty z tego tytułu, nawet w kwocie do 4 500 euro rocznie? To może się przełożyć na atrakcyjny zwrot podatku. Zobacz, jak działa Pendlerpauschale, czyli odliczenie kosztów dojazdu od podatku w Niemczech!
Na czym polega ulga podatkowa za dojazd do pracy w Niemczech?
Niemiecki rząd doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dojazdy do pracy nie należą do przyjemności, a pracownicy tracą z tego powodu czas i ponoszą dodatkowe koszty. Dlatego prawo podatkowe w tym kraju uwzględnia możliwość odliczenia kosztów podróży do pracy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- ulga na dojazdy do pracy w Niemczech obowiązuje bez względu na liczbę pokonywanych kilometrów;
- z dodatku kilometrowego w Niemczech można skorzystać niezależnie od wybranego środka transportu – może to być zarówno samochód, jak i środek transportu publicznego, np. autobus czy tramwaj;
- obowiązuje zryczałtowana stawka kilometrowa; alternatywą dla niej jest rozliczenie faktycznych kosztów, na podstawie zebranych rachunków, biletów i faktur potwierdzających wydatki.
Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu dojazdów do pracy w Niemczech i innych ulg, które przyniosą zwrot podatku z Finanzamt? Nie trać czasu i nerwów – zleć to nam!
Jak liczona jest ulga na dojazdy do pracy w Niemczech?
Sposób dokonywania odliczenia kosztów dojazdu od podatku w Niemczech może się wydawać skomplikowany. Co musisz na ten temat wiedzieć?
- Stosuje się stawkę ryczałtową za każdy pokonany kilometr – do 2026 r. wynosi ona 0,36 euro/km.
- Przy wyliczeniach bierze się pod uwagę tylko odległość w jedną stronę.
- Ryczałt jest naliczony wyłącznie za dni robocze, w których faktycznie odbyła się podróż do pracy. Maksymalnie można uwzględnić 220 wyjazdów rocznych.
- Prawo podatkowe pozwala odliczyć dojazdy tylko do pierwszego miejsca pracy. Jeżeli masz zatrudnienie w kilku miejscach, trzeba ustalić, które jest tym „głównym”.
- Ryczałt jest wyliczany w odniesieniu do najkrótszego połączenia drogowego, chyba że udowodnisz, że alternatywne jest wygodniejsze. Uwaga! Naliczane są tylko pełne kilometry odległości.
- Jeśli masz w Niemczech kilka mieszkań, to położone dalej od miejsca pracy będzie uwzględniane przy dojazdach, tylko jeśli faktycznie stanowi Twoje centrum życia osobistego.
- Jeżeli korzystasz z dodatku z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, koszty dojazdu do domu rodzinnego mogą być zaliczone na poczet dodatku odległościowego.
Jaka jest maksymalna kwota ulgi podatkowej?
Maksymalna kwota odliczeń dojazdów to 4 500 euro rocznie – oczywiście na tak dużą sumę odliczenia możesz liczyć, jeśli od miejsca pracy dzieli Cię naprawdę spory dystans.
Warto wiedzieć, że w ramach tego dodatku można też rozliczyć np.:
- podróże służbowe do innej siedziby firmy, np. oddziału położonego w bardziej oddalonym mieście;
- wyjazdy do klientów, na szkolenia i targi, jeżeli pracodawca nie zwrócił Ci ich kosztów;
- koszty wypadków, do których doszło w drodze do lub z pracy – wpisują się one też w tzw. wydatki nadzwyczajne.
Czytaj też: Różnice w systemach podatkowych w Holandii, Niemczech i Belgii
Czego nie możesz odliczyć w ramach stawki ryczałtowej za dojazdy?
Warunki odliczeń dojazdów wykluczają przede wszystkim:
- wydatki na dotarcie do pracy, jeśli pracodawca przyznał Ci bezpłatny samochód służbowych;
- podróże do pracy, które odbyły się samolotem albo nieopodatkowanym transportem publicznym.
Brzmi skomplikowanie? Rzeczywiście wyliczenie wysokości odliczeń za koszty podróży do pracy może być wyzwaniem – zwłaszcza jeśli niemieckie prawo podatkowe nie jest Ci dobrze znane. Dlatego – podobnie jak przy rozliczeniu dochodów z Niemiec w Polsce – warto skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Zadzwoń lub napisz i przestań się stresować. Zajmiemy się tym za Ciebie i pomożemy uzyskać maksymalny możliwy zwrot!