Pracujesz w Niemczech? Jeśli tak, od Twojej wypłaty są odprowadzane podatki. Ile dokładnie trzeba zapłacić fiskusowi? Jak policzyć stawkę netto w Niemczech od zarobków brutto? Jak wyglądają podatki w Niemczech? Wyjaśniamy.
Podatki w Niemczech – informacje ogólne
Podatki w Niemczech znacznie różnią się od tych w Polsce. Odmienne są zarówno progi podatkowe, jak i zasady naliczania „daniny” na rzecz państwa. Co warto wiedzieć, kiedy jedzie się tam do pracy?
- W Niemczech obowiązuje 6 klas podatkowych. W zależności od tego, do jakiej przypisze Cię Finanzamt (niemiecki fiskus), pracodawca będzie odprowadzać inną zaliczkę na poczet rocznego podatku.
- W Niemczech są 4 progi podatkowe, a wysokość podatku waha się od 14 aż po 45%, w zależności od poziomu dochodów. Co ważne, wysokość podatku w ramach pierwszych dwóch progów wzrasta stopniowo. Dlatego trudno określić bez przeprowadzenia dokładniejszych wyliczeń, ile dokładnie wyniesie.
- Kwota wolna od podatku w Niemczech to w 2024 r. 11 604 euro.
- Niemieckim rezydentom podatkowym przysługują rozmaite ulgi – mogą je otrzymać np. rodzice niepełnoletnich dzieci, osoby prowadzące podwójne gospodarstwo domowe. Od podatku w Niemczech można też odliczyć np. wydatki związane z pracą czy zakupem leków.
Gdy więc przyjrzeć się bliżej warunkom, na jakim są naliczane podatki w Niemczech i wziąć pod uwagę dodatkowe bonusy, np. Kindergeld, można powiedzieć, że ten system jest przyjazny. Wiele osób, które pracują za naszą zachodnią granicą cieszy się dużymi zwrotami z Finanzamt!
Pamiętaj przy tym, że w Polsce nie obowiązuje ulga abolicyjna przy rozliczaniu dochodów z Niemiec. To dlatego, że stosowana jest korzystniejsza metoda unikania podwójnego podatku – wyłączenia z progresją.
Chcesz uzyskać pełny zwrot podatku z Niemiec – dokładnie tyle, ile Ci się należy?
Zrób to z nami. Wiemy, jak zadbać o Twoje interesy!
Niemieckie progi podatkowe – w którym się znajdujesz?
Zastanawiasz się, w którym progu podatkowym w Niemczech się znajdujesz? To zależy od wysokości Twoich zarobków – w tym kraju i (jeśli jesteś rezydentem w DE) poza nim. I tak w 2024 r.:
- przy zarobkach do 11 604 euro zapłacisz 0% podatku;
- za zarobki od 11 604 do 66 760 euro zapłacisz od 14 do 42% podatku – jego wysokość wzrasta stopniowo, wraz z rosnącymi dochodami;
- dochody od 66 760 do 277 825 euro są objęte stawką 42%;
- od dochodów przekraczających 277 825 euro trzeba zapłacić 45% podatku.
Jak obliczyć stawkę netto za pracę w Niemczech?
Obliczenie stawki netto w Niemczech od brutto jest dość skomplikowane. Przy wyliczeniu trzeba uwzględnić:
- klasę podatkową (uzależnioną od Twojej sytuacji rodzinnej; np. do klasy I są zaliczane osoby niepozostające w związku małżeńskim, do II samotnie wychowujące dzieci, a do klasy IV małżonkowie mający podobne zarobki);
- to, czy i ile ma się dzieci;
- do jakiej kasy chorych w Niemczech się przynależy i jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne (różni się w zależności od kasy chorych);
- przynależność do związku wyznaniowego;
- przysługującą kwotę wolną od podatku – małżonkowie rozliczający się wspólnie mogą liczyć na dodatkowe korzyści z tego tytułu;
- rodzaj umowy o pracę.
Dlatego aby przeliczyć, jak stawka brutto w Niemczech przelicza się na stawkę netto, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te szczegóły. Najlepiej poprosić o to przyszłego pracodawcę lub zaufanego księgowego, którego specjalnością jest nie tylko pełna księgowość, ale i rozliczenia zagraniczne.
Czy da się uniknąć podatków za pracę w Niemczech lub ograniczyć ich wysokość?
Podatku za pracę w Niemczech nie zapłacisz, jeśli Twoje dochody wyniosą mniej niż kwota wolna obowiązująca w tym kraju. Masz też szansę skorzystać z licznych ulg, które mogą obniżyć wysokość podatku. Na należności wobec Finanzamt wpływa także Twoja sytuacja rodzinna – np. to, czy masz współmałżonka i dzieci.
Jeśli szukasz sposobu na niższe podatki w Niemczech albo zależy Ci na maksymalnym zwrocie, skorzystaj z porady ekspertów Decret. Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązanie. Zadzwoń lub napisz!