Pracujesz w Niemczech? A czy zastanawiasz się, jakie koszty ponosisz w tym kraju na codzienne życie? Jeśli nie, zacznij to robić i zbierać potwierdzenia wydatków na mieszkanie, przejazdy czy leki. W ten sposób masz szansę znacznie obniżyć Twój podatek. Jakie dokumenty warto zbierać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Dokumentowanie wydatków a zwrot podatku w Niemczech
Na pewno wiesz, że do rozliczenia z Finanzamt będzie Ci potrzebna niemiecka karta podatkowa. Ale to nie wszystko, zwłaszcza jeżeli chcesz otrzymać zwrot podatku!
Niemiecki system daje podatnikom wiele możliwości dokonywania odliczeń. To oznacza, że spora część kosztów, które ponosisz podczas pracy w tym kraju, możesz uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu z niemieckim fiskusem! Jest jeden istotny warunek: musisz udokumentować poniesione wydatki.
Jak to działa w praktyce? Wyobraź sobie następującą sytuację: pracujesz w Berlinie, wynajmujesz tam pokój, ale Twoja rodzina mieszka w Polsce. Miesięcznie wydajesz około 800 euro na życie – to koszt wynajmu pokoju, biletów komunikacji miejskiej, rozmów telefonicznych z rodziną i dojazdów do Polski. W skali roku daje to już 9600 euro potencjalnych kosztów do odliczenia! Jeśli zbierzesz dokumenty, które to potwierdzą, Twoje szanse na zwrot podatku w Niemczech rosną!
Chcesz uzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku z Niemiec? Zajmiemy się tym w Twoim imieniu. 100% online!
Jakie wydatki możesz odliczyć w Niemczech?
W Niemczech możesz odliczyć różnego rodzaju wydatki. Najważniejsze są te związane z kosztami mieszkaniowymi, z pracą oraz z leczeniem. Omówmy je bliżej.
Odliczenie kosztów mieszkaniowych w Niemczech
Odliczenie kosztów mieszkaniowych w Niemczech jest możliwe, gdy prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe. Chodzi o sytuację, w której Ty pracujesz za zachodnią granicą, a Twoi najbliżsi są w Polsce.
Jakie wydatki mogą wpłynąć na zwrot podatku? Finanzamt weźmie pod uwagę opłaty za media, Internet i telefon, ubezpieczenie mieszkania czy wywóz śmieci, a także czynsz i media. Dokumentami, które je potwierdzą, są umowa najmu oraz wszystkie rachunki związane z utrzymaniem lokalu.
Odliczenie wydatków związanych z pracą
W Niemczech możesz odliczyć także wydatki ponoszone w związku z wykonywaną pracą, choćby te na dojazd do miejsca zatrudnienia. Warto zatem zachować bilety komunikacji miejskiej czy faktury za paliwo. Jeśli kupujesz odzież roboczą lub sprzęt (np. komputer czy telefon służbowy), również zachowaj dowody zakupu. Możesz także uwzględnić wszelkie koszty wyposażenia domowego biura.
Dokumentowanie wydatków medycznych w Niemczech
Finanzamt pozwala również na rozliczenie kosztów leczenia w Niemczech. Jak?Kwestia wydatków medycznych jest w tym kraju traktowana ze szczególną uwagą. „W koszty” można wliczyć m.in. zakup leków na recepty (zielone i różowe), a także nabycie sprzętu medycznego (np. okularów) czy prywatne wizyty u lekarzy. Jakie dokumenty są potrzebne?
W aptece warto założyć kartę klienta (Kundenkarte) – dzięki temu po zakończeniu roku otrzymasz zbiorcze zestawienie wszystkich wydatków na leki. Zachowaj też recepty. Jeśli korzystasz z prywatnych wizyt lekarskich lub musisz kupić sprzęt medyczny, poproś o fakturę.
Czy trzeba wysyłać do Finanzamt potwierdzenia poniesionych wydatków?
Finanzamt nie wymaga przesyłania dokumentacji odnośnie do wydatków, ale trzeba być przygotowanym na ewentualną kontrolę. Urząd może poprosić o potwierdzenia zakupu nawet kilka lat po rozliczeniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest założenie osobnego segregatora na dokumenty. Każdą fakturę warto od razu opisać – czego dotyczy i do jakiej ulgi się odnosi. Dobrą praktyką jest też skanowanie wszystkich dokumentów i przechowywanie ich w „chmurze”, na wypadek gdyby oryginały uległy zniszczeniu.
Gromadzenie dokumentów do rozliczenia podatku w Niemczech – praktyczne wskazówki
Jak możesz sobie ułatwić przechowywanie dokumentacji, która potwierdzi poniesione koszty w Niemczech? Oto kilka wskazówek praktycznych.
- W aptece poproś o kartę klienta (Kundenkarte). Dzięki temu po zakończeniu roku otrzymasz zbiorcze zestawienie wszystkich wydatków na leki.
- Przy zakupie biletów kolejowych czy autobusowych zawsze proś o fakturę, zwłaszcza jeśli regularnie podróżujesz między Polską a Niemcami.
- Jeśli wynajmujesz mieszkanie, poproś właściciela o comiesięczne potwierdzenia wpłat czynszu – zwykłe przelewy bankowe mogą nie wystarczyć jako dokumentacja.
- Rozważ założenie osobnego konta bankowego na wydatki związane z pracą i kosztami życia oraz lekami – ułatwi to później identyfikację kosztów podatkowych.
Systematyczne zbieranie dokumentów potwierdzających wydatki w Niemczech to klucz do uzyskania maksymalnie wysokiego zwrotu podatku. Choć może się to wydawać uciążliwe, warto poświęcić temu uwagę – w perspektywie roku możesz zaoszczędzić znaczącą kwotę! Pamiętaj tylko, by dokumentować wyłącznie rzeczywiste i uzasadnione wydatki – niemieckie urzędy skarbowe dokładnie weryfikują zasadność odliczeń podatkowych.
Potrzebujesz pomocy przy ubieganiu się o zwrot podatku? Skontaktuj się – podpowiemy, jak otrzymać możliwie najwyższą kwotę i ogarniemy formalności.