Podatek VAT to jedno z najważniejszych dochodów budżetowych nie tylko Polski, ale również innych krajów Unii Europejskiej. Oczywiście w każdym z nich obowiązują nieco inne procedury oraz stawki, czego przykładem może być stawka VAT w Niemczech, która standardowo wynosi 19%. Oczywiście nie dotyczy ona wszystkich produktów i usług, ponieważ niektóre z nich mogą być objęte stawką obniżoną w wysokości 7% lub nawet stawką zerową.
Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi tego:
- w jaki sposób działa podatek VAT w Niemczech?
- ile wynoszą standardowe i obniżone stawki podatku VAT w Niemczech?
- jak oblicza się podatek VAT w Niemczech?
- jakie obowiązki w związku z podatkiem VAT mają niemieccy przedsiębiorcy?
Zobacz także artykuł: Odliczenie kosztów dojazdu od podatku w Niemczech: jak, kto i ile?
Co to jest VAT i jak działa w Niemczech?
Podatki w Niemczech tak samo, jak w Polsce to nie tylko obciążenia wynagrodzeń, ale również inne daniny, których przykładem może być chociażby podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług. Niemcy podatek VAT określają jako Mehrwertsteuer, co należy dosłownie tłumaczyć jako “podatek od wartości dodanej”. Inna funkcjonująca nazwa to Umsatzsteuer, co w polskim tłumaczeniu oznacza “podatek od sprzedaży”. Jak działa VAT w Niemczech? Otóż jest on pobierany od konsumpcji towarów i usług, a co za tym, idzie płacą go wszyscy niezależnie od tego, do jakiej klasy podatkowej w Niemczech są zaliczani. W praktyce stanowi on różnicę pomiędzy ceną brutto, którą faktycznie płacą klienci, a ceną netto odzwierciedlającą rzeczywistą wartość produktu lub usługi. Obowiązujące przepisy VAT w Niemczech określają, że podatek ten trafia bezpośrednio do budżetu państwa, co w praktyce sprawia, że stanowi on jedno z najważniejszych źródeł dochodów budżetowych tego kraju.

Stawki VAT w Niemczech – standardowe i obniżone
Ile wynosi stawka VAT w Niemczech w 2024 roku? Otóż istotne w tym przypadku jest to, że w rzeczywistości funkcjonują trzy stawki VAT, ponieważ Niemcy jego wysokość uzależniają od rodzaju produktu lub usługi. Może być to zatem:
- 19%, czyli standardowa stawka VAT w Niemczech, którą objęta została zdecydowana większość produktów i usług sprzedawanych w tym kraju;
- 7%, czyli obniżony VAT w Niemczech, którym objęte są m.in. niektóre artykuły spożywcze, takie jak mleko i wybrane produkty mleczne, zaopatrzenie w wodę, sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych, książki, audiobooki i e-booki, czasopisma i gazety, bilety wstępu na wydarzenia kulturalne, krótkoterminowe zakwaterowanie w hotelu, inne określone w przepisach produkty i usługi;
- 0%, czyli zerowa stawka VAT w Niemczech obowiązująca przede wszystkim w przypadku transportu wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego (z pewnymi wyjątkami).
Jak obliczyć VAT w Niemczech?
Zmiany w Vat w Niemczech nie są dokonywane zbyt często, w związku z czym przedsiębiorcy nie mają z reguły problemów z jego prawidłowym naliczaniem i odprowadzaniem. Jak obliczyć VAT? Niemcy stosują trzy stawki Mehrwertsteuer, w związku z czym istotne jest przede wszystkim to, by zastosować prawidłową. Następnie należy powiększyć o nią cenę netto danego produktu lub usługi, co w praktyce polega na pomnożeniu jej przez 119% (VAT standardowy), 107% (VAT obniżony) lub 100% (VAT zerowy). Uzyskany wynik będzie stanowił wówczas cenę brutto, a różnica pomiędzy wartością brutto i wartością netto będzie odpowiadała naliczonemu podatkowi VAT. Przykładowo jeżeli cena netto danego produktu wynosi 50 euro i obowiązuje w jego przypadku standardowa stawka podatku VAT to cena brutto będzie wynosił 59,5 euro (50*119%), a podatek VAT będzie wynosił 9,5 euro (59,5-50).

VAT a przedsiębiorcy – obowiązki podatkowe
Osoby, które chcą prowadzić w Niemczech działalność gospodarczą, czyli tzw. Gewerbę muszą dokonać rejestracji jako podatnicy VAT, co należy uczynić złożenia wniosku we właściwym urzędzie skarbowym. Co ciekawe, nie jest on zależny od siedziby firmy, ale pierwszej litery jej nazwy, co w praktyce wygląda następująco:
- dla liter od A do G właściwy jest Urząd Skarbowy w Hameln;
- dla liter od H do L właściwy jest Urząd Skarbowy w Oranienburgu;
- dla liter od M do R właściwy jest Urząd Skarbowy w Cottbus;
- dla liter od S do Ź właściwy jest Urząd Skarbowy w Noerdlingen.
Na rejestracji jako podatnik VAT nie kończą się jednak obowiązki przedsiębiorców, ponieważ muszą oni składać także odpowiednie deklaracje VAT, co należy robić z częstotliwością miesięczną, kwartalną lub roczną (w zależności od wysokości dochodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym). Deklaracje te składane są elektronicznie, a identyfikacja następuje na podstawie przyznanych wcześniej numerów VAT dla przedsiębiorców w Niemczech. Istotne jest także to, że nie każdy przedsiębiorca w Niemczech musi płacić VAT, ponieważ firmy, których obroty nie przekraczają limitu obrotów obowiązującego w danym roku mogą skorzystać ze zwolnienia. Konieczne jest w tym przypadku złożenie odpowiednich dokumentów potwierdzających obroty, ponieważ to na ich podstawie wydana zostanie decyzja podatkowa w Niemczech.
Podsumowując, należy stwierdzić, że mimo iż Mehrwertsteuer obejmuje wszystkie produkty i usługi to od ich rodzaju uzależniona będzie stawka podatku VAT. Niemcy stosują ją w trzech różnych wysokościach, co sprawia, że niektóre produkty i usługi objęte są w rzeczywistości zerowym VAT-em.