Zwolnienie chorobowe w Niemczech – jak je zgłosić?

Biuro rachunkowe DECRET > Niemcy > Zwolnienie chorobowe w Niemczech – jak je zgłosić?

Bez względu na to, czy pracujesz w Polsce czy za granicą, może Ci się przydarzyć choroba. Co, jeśli stanie się to w okresie zatrudnienia za naszą zachodnią granicą? Zobacz, jak wygląda zwolnienie chorobowe w Niemczech. Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz podczas tzw. L-4 w tym kraju i jakie zasady obowiązują.

Jak działa zwolnienie chorobowe w Niemczech?

Niemieckie przepisy dotyczące zwolnień lekarskich różnią się od tych, które znasz z Polski. Są korzystniejsze dla pracownika.

Podstawowa różnica dotyczy wysokości świadczenia – przez pierwsze 6 tygodni choroby otrzymujesz 100% swojego wynagrodzenia, które wypłaca pracodawca. Jest jednak jeden warunek – musisz przepracować w firmie minimum 4 tygodnie, aby nabyć to prawo. Jeżeli Twoje zatrudnienie trwa krócej, obowiązek od razu przejmie kasa chorych.

Musisz rozliczyć się z niemieckich zarobków w Polsce? Wypełnimy PIT 36 ZG za Ciebie i uzyskamy zaświadczenie EU/EOG. Prosto, szybko i wygodnie!

Jeśli Twoja choroba się przedłuża i trwa dłużej niż 6 tygodni, przechodzisz na zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych. W tym przypadku otrzymasz 70% swojego wynagrodzenia brutto, jednak nie więcej niż 90% pensji netto. Taki zasiłek można pobierać maksymalnie przez 78 tygodni w ciągu 3 lat przy tej samej chorobie.

Jak zatem widać, niemieckie prawo pracy jest bardzo wyrozumiałe wobec pracowników i daje dużo przestrzeni do rekonwalescencji.

Zainteresuje Cię też: Podatki w Niemczech: ile wypłaty trafia do Twojej kieszeni?

Gdzie dostaniesz zaświadczenie lekarskie potrzebne do zgłoszenia chorobowego w Niemczech?

Jeśli zachorujesz w Niemczech, możesz udać się do dowolnego lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Nie musisz mieć skierowania ani wcześniejszej rejestracji. W przypadku nagłej choroby przychodnie przyjmują pacjentów również bez zapisów. System jest więc dość elastyczny i nastawiony na szybką pomoc.

Uwaga! Zaświadczenie lekarskie trzeba przedstawić pracodawcy „niezwłocznie” – w praktyce powinno to nastąpić w ciągu 3-4 dni od rozpoczęcia nieobecności w miejscu zatrudnienia. Należy też jak najszybciej poinformować szefa o tym, że nie przyjdziesz na swoją zmianę z powodu choroby.

Warto przy tym podkreślić, że niemiecki system honoruje także zwolnienia lekarskie wystawione w Polsce. Jeśli zachorujesz podczas pobytu w kraju, możesz otrzymać zwolnienie od polskiego lekarza. Musisz je jednak dostarczyć do niemieckiej kasy chorych w ciągu 7 dni. Zaleca się dołączenie tłumaczenia przysięgłego, choć nie jest to obowiązkowe. Pamiętaj przy tym, że polski system e-zwolnień nie jest zintegrowany z niemieckim, więc będziesz potrzebować papierowej wersji dokumentu.

Jak przesłać zwolnienie chorobowe pracodawcy?

Od 2023 roku w Niemczech obowiązuje system elektronicznych zwolnień lekarskich. Oznacza to, że nie musisz już osobiście dostarczać do pracodawcy “żółtej kartki” – zrobi to za Ciebie automatycznie kasa chorych. System działa więc podobnie jak w Polsce.

Twoim głównym obowiązkiem jest jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o chorobie, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem dnia pracy, w którym Cię nie będzie. Warto też przekazać, jak długi czas nieobecności przewidujesz.

Jeśli zwolnienie się przedłuża, musisz ponownie powiadomić o tym przełożonego. Możesz to zrobić telefonicznie, SMS-em lub mailem – większość firm akceptuje wszystkie te formy kontaktu. Warto jednak sprawdzić w swojej umowie o pracę, czy nie ma szczególnych wymagań w tym zakresie lub dopytać o to podczas rozmowy kwalifikacyjnej albo wizyty w dziale kadr. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Czy możesz zostać poddany kontroli podczas zwolnienia lekarskiego?

Zdecydowana większość osób, które przedstawiają niemieckie L4, naprawdę jest niezdolna do pracy Jednak, no cóż… bywa różnie. Dlatego podobnie jak w Polsce, w Niemczech jest możliwa kontrola zwolnienia chorobowego. Kontrolerzy sprawdzają nie tylko obecność w domu, ale także przestrzeganie zaleceń lekarskich i czy nie wykonujesz czynności, które mogłyby przedłużyć powrót do zdrowia.

Ważne! Zasady chorobowego w Niemczech są nieco inne niż w Polsce. Przebywanie na zwolnieniu nie oznacza bezwzględnego zakazu wychodzenia z domu. Możesz robić zakupy czy iść na krótki spacer, jeśli nie koliduje to z procesem leczenia. Niedozwolone jest jednak podejmowanie w tym czasie innej pracy czy uczestniczenie w imprezach rozrywkowych. To zdrowy rozsądek – wszystkie Twoje działania powinny sprzyjać powrotowi do zdrowia i właśnie tego oczekują od Ciebie pracodawca oraz ustawodawca.

Czym może skończyć się nadużywanie zwolnienia lekarskiego w Niemczech?

Niemieckie prawo jest dość surowe wobec osób nadużywających zwolnień lekarskich. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce w Niemczech pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobie przebywającej na L4. To prawo przysługuje mu, jeśli ma uzasadnione podejrzenia co do zasadności chorobowego.

Przykład? Pracodawca może nabrać podejrzeń, gdy pracownik bierze zwolnienie zaraz po odmowie urlopu lub gdy zostanie przyłapany na wykonywaniu innej pracy. Również regularne branie zwolnień w określone dni, na przykład przed długimi weekendami, może wzbudzić wątpliwości. Szczególnie podejrzane jest uczestniczenie w imprezach lub aktywnościach sprzecznych z deklarowaną chorobą.

W takich sytuacjach konsekwencje mogą być poważne. Pracodawca ma prawo zlecić kontrolę służbom medycznym kasy chorych. Może też udzielić pracownikowi upomnienia, a w poważniejszych przypadkach – jak już wiesz – wypowiedzieć umowę o pracę. W skrajnych sytuacjach możliwe jest nawet zwolnienie dyscyplinarne. Dlatego tak ważne jest uczciwe korzystanie ze zwolnień lekarskich i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Niemieckie L4 a zwrot podatku

Zastanawiasz się, czy niemieckie L4 może wpłynąć na Twoją wysokość podatku, a co za tym idzie – zwrotu? Może istnieć zależność, zwłaszcza jeśli wypłacano Ci zasiłek chorobowy (po 6 tygodniach chorobowego). Czy tę kwestię trzeba uwzględnić przy rozliczeniu dochodów z Niemiec w Polsce na PIT 36 ZG? Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyliczaniu należnego zwrotu z Finanzamt? Aby uwolnić się od wątpliwości, skontaktuj się z naszym zespołem. Podpowiemy.

Możesz też na wstępie skorzystać z darmowego kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec – sprawdź bez zobowiązań, czy należą Ci się dodatkowe pieniądze i ile. Zapraszamy!