Praca za granicą a polski urząd podatkowy – o czym musisz pamiętać?

Biuro rachunkowe DECRET > Polska > Praca za granicą a polski urząd podatkowy – o czym musisz pamiętać?

Praca za granicą to coraz częstszy wybór Polaków. Kuszą wyższe stawki oraz możliwość poznania świata. Kiedy jednak przygoda z zarabianiem w Holandii, Niemczech czy Belgii się skończy, przyjdzie czas na ważne obowiązki wobec polskiego fiskusa. Kto musi je dopełnić? Od czego to zależy? Czy trzeba zapłacić podatek w Polsce za pracę za granicą? Odpowiadamy na pytania.

Deklaracja zarobków za pracę poza granicami w Polsce

Kiedy pracujesz poza Polską, w kraju zatrudnienia pracodawca odprowadza od Twoich przychodów zaliczki na poczet podatku dochodowego. Bywa też, że wypełniasz w tym państwie deklarację do urzędu skarbowego i uzyskujesz zwrot podatku z zagranicy. Może się więc wydawać, że sprawa załatwiona. Sęk w tym, że nie zawsze tak jest! W bardzo wielu przypadkach trzeba rozliczyć w Polsce podatek za pracę poza jej granicami.

Wpływają na to:

  • Twoja rezydencja podatkowa;
  • rodzaj umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z państwem Twojego zatrudnienia;
  • lista krajów, w którym udało Ci się osiągnąć dochód za dany rok.

Musisz rozliczyć podatek od pracy za granicą w Polsce? Pomożemy Ci!
Wypełnimy Twój PIT 36 ZG z dowolnego kraju na świecie. Prosto, szybko, zgodnie z prawem i 100% online.

Co to jest rezydencja podatkowa?

Rezydencja podatkowa to pojęcie decydujące o tym, czy dochód uzyskany za granicą musisz rozliczać z polskim fiskusem. Chodzi o państwo, w którym masz nieograniczony obowiązek podatkowy. Jest to miejsce, w którym wymagana jest deklaracja zarobków za dany rok bez względu na to, gdzie były uzyskane.

Jeżeli więc to Polska jest krajem Twojej rezydencji podatkowej, musisz tu zgłosić także dochód uzyskany za granicą – np. w Holandii czy Belgii. A co o tym decyduje? W naszym kraju kryteriami przyznawania certyfikatu rezydenta podatkowego są:

  • przebywanie na jego terenie przez minimum 183 dni w roku;
  • i/lub centrum interesów osobistych albo zawodowych w Polsce (np. prowadzenie tu gospodarstwa domowego albo działalności biznesowej).

Uwaga! Każdy kraj ma własne zasady przyznawania rezydencji podatkowej. Nie są one ze sobą wykluczające. Dlatego zdarza się, że jedna osoba spełnia warunki w dwóch państwach – np. w Polsce i w Holandii.

Czy za dochód uzyskany za granicą trzeba opłacić podatek w Polsce?

Obawiasz się, że na zarobki z zagranicy polski urząd podatkowy nałoży kolejną opłatę? To nie do końca tak! Chronią przed tym przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Są to zasady, na których należy się rozliczyć z dochodu z zagranicy w kraju rezydencji podatkowej.

Te reguły nie są jednolite i zależą od tego, w jakim kraju osiągasz dochody. Obowiązują odpowiednio metody:

  • wyłączenia z progresją – to korzystniejsza opcja, w której Twój dochód uzyskany za granicą nie jest włączany do podstawy opodatkowania w Polsce; jest potrzebny jedynie do ustalenia stawki podatku od polskich źródeł pieniędzy (np. renty, emerytury, pracy, zarobków z umów cywilnoprawnych itp.);
  • proporcjonalnego odliczenia – w tym wariancie dochód z zagranicy wlicza się do podstawy opodatkowania w Polsce, ale skarbówka odlicza od kwoty należnej do zapłaty tę, którą pobrał zagraniczny fiskus; dodatkowo obowiązuje Cię też ulga abolicyjna.

Uwaga! Wykonujesz pracę w kraju, z którym Polskę obowiązuje unikanie podwójnego opodatkowania metodą wyłączenia z progresją? Jeśli masz dochody za dany rok tylko z tego państwa, nie musisz składać PIT w Polsce!

Z kim Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Polska ma podpisane dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z większością krajów na świecie. Przykładowo:

  • metoda wyłączenia z progresją obowiązuje z: Niemcami, Szwecją, Ukrainą, Maltą, Francją, Czechami, Islandią czy Włochami;
  • metoda proporcjonalnego odliczenia jest stosowana z: Belgią, Holandią, Finlandią, Danią, Austrią, Irlandią, Wielką Brytanią, Hiszpanią czy USA.

Nie masz pewności czy musisz się rozliczyć z polskim urzędem skarbowym z zarobków z zagranicy? Skontaktuj się i sprawdźmy to wspólnie, bez zobowiązań. Zyskaj pewność, że masz spełnione wszystkie obowiązki i nie spotka Cię kara za nierozliczony podatek!