Praca za granicą jest bardzo popularna wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić – pensje w Holandii, Belgii czy Niemczech kuszą, podobnie jak możliwość odkrywania świata. Pamiętaj jednak, że zatrudnienie wiąże się także z obowiązkami. Podstawowym jest rozliczenie podatku z zagranicy. Jak to zrobić poprawnie? Wyjaśniamy.
Gdzie trzeba płacić podatek od zarobków za granicą?
Na pewno znasz powiedzenie, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jakkolwiek mrocznie ono nie brzmi, jest ono prawdziwe. Pojawia się jednak pytanie: gdzie trzeba odprowadzić podatek od dochodów za granicą. Wiele zależy od Twojej rezydencji podatkowej.
I tak:
- jeśli przebywasz w Polsce przez minimum 183 dni w roku i masz tutaj centrum swoich interesów osobistych i/lub zawodowych (np. tu mieszka Twój współmałżonek i dzieci) – z dochodów z zagranicy trzeba będzie się rozliczyć nie tylko w miejscu zatrudnienia, ale również w ojczyźnie;
- jeżeli masz obywatelstwo polskie, ale mieszkasz w innym państwie na stałe – podatki regulujesz zazwyczaj tylko w swoim „nowym” kraju.
Od razu uspokajamy: nawet jeśli będzie trzeba rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce, nie zapłacisz go dwa razy. Chronią przed tym międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z większością państw na świecie.
Pracujesz w Holandii i chcesz otrzymać zwrot podatku? Załatwimy to za Ciebie – bez stresu i z maksimum korzyści!
Kiedy muszę złożyć PIT 36 ZG w Polsce?
Twoja rezydencja podatkowa to nie jedyne kryterium, które wskazuje na konieczność rozliczenia się z dochodów z zagranicy w Polsce. Ważną sprawą jest też metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązująca w relacjach z danym krajem. I tak:
- z Niemcami czy Szwecją Polskę obowiązuje zasada wyłączenia z progresją – dlatego jeśli udało Ci się osiągnąć zarobki wyłącznie w jednym z tych krajów i nie masz żadnych dochodów z Polski, nie trzeba składać PIT-36 ZG w kraju (ale można i czasami się to opłaca – np. jeśli w ojczyźnie możesz się rozliczyć wspólnie z małżonkiem);
- z Holandią czy Belgią Polskę obowiązuje zasada proporcjonalnego odliczenia – oznacza to, że musisz złożyć w kraju PIT 36 ZG bez względu na to, czy masz jakieś dochody z Polski; będzie to potrzebne i z ojczyźnie, i w państwie, w którym zarabiasz (do otrzymania zaświadczenia EU/EOG).
Pamiętaj przy tym, że:
- czas na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce kończy się 30 kwietnia roku po tym, za który się rozliczasz;
- do rozliczenia będziesz potrzebować kart podatkowych ze wszystkich krajów zatrudnienia.
Jak rozliczyć się z podatku za granicą?
Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce to tylko jedna strona medalu. Drugą jest złożenie deklaracji do fiskusa w kraju, w którym udało Ci się osiągnąć dochód. Czy zawsze trzeba to robić? To zależy od kraju, w którym masz zatrudnienie. I tak:
- w Niemczech trzeba się rozliczyć z Finanzamt, jeśli ma się tam rezydencję podatkową; przy ograniczonym obowiązku nie ma takiej konieczności, ale warto złożyć deklarację, żeby otrzymać zwrot podatku z Niemiec;
- w Holandii nie zawsze trzeba składać odpowiednik polskiego PIT-u, ale będzie to konieczne, jeśli otrzymasz Aangiftebrief albo z wyliczeń wynika, że możesz otrzymać zwrot ponad 17 euro lub musisz dopłacić fiskusowi ponad 52 euro;
- w Belgii roczne rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe dla każdego, kto osiągnął dochody na terenie tego kraju za dany rok, bez względu na rezydencję podatkową.
Czego potrzebujesz do rozliczenia się z podatku za granicą?
Aby rozliczyć się z podatku za granicą – zarówno samodzielnie, jak z biurem – potrzebujesz określonych dokumentów. Ich lista może się różnić w zależności od państwa. Podstawą będą jednak zawsze Twoje karty podatkowe, a więc roczne zestawienia wynagrodzenia oraz odprowadzonych od niego składek i zaliczek na poczet podatku. Takie dokumenty musi wystawić każdy pracodawca.
Ponadto mogą Ci być potrzebne np. zaświadczenie EU/EOG o dochodach z Polski – to niezbędne choćby przy rozliczaniu dochodów z Holandii w biurze podatkowym. Jeśli natomiast przysługują Ci odliczenia, być może będzie trzeba potwierdzić prawo do nich. Np. w Niemczech będziesz potrzebować faktur za zakupione leki, aby móc je odliczyć od podatku.
Trudno jest Ci się odnaleźć w gąszczu zasad odnośnie do rozliczania podatku z zagranicy? Doskonale to rozumiemy. Zamiast działać samodzielnie i się stresować, zgłoś się do nas. Podpowiemy, jakich dokumentów potrzebujesz i przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. Wykonamy rozliczenie do Polski i za granicę. Z nami otrzymasz maksymalny przysługujący Ci zwrot podatku. Zapraszamy!