Przekaż nam w łatwy sposób swoje dokumenty do wykonania PIT-36 ZG.
Zamów wycenę PIT-36 z ZG AustriaPracowałaś w Austrii?, musisz złożyć obowiązkowo zeznanie podatkowe z dochodów z Austrii na PIT-36 ZG do Polskiego Urzędu Skarbowego.
W lipcu 2018 roku weszły w życie przepisy, które na Polaków pracujących w Austrii nakładają obowiązek składania zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym, nawet w przypadku jeśli nie mieli kraju żadnych dochodów.
Te przepisy to tzw. konwencja MLI, w wyniku której w Polsce zostały zmienione umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie, jeśli Polak zarobił coś w Austrii, nie osiągnął dochodu w kraju, to nie musiał składać rocznej deklaracji PIT w Polsce.
Aby móc rozliczyć PIT 36 PIT ZG z dochodów uzyskanych w Austrii potrzebny jest dokument Lohnzettel (L16). Jest to karta podatkowa, którą wydaje pracodawca . Lohnzettel jest dokumentem, który potwierdza wysokość dochodów oraz pobranych zaliczek na podatek w roku podatkowym.
Termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2023 z rozliczeniem dochodów z Austrii na PIT-36/ZG to 30 kwietnia 2024 roku.
Nasze biuro rachunkowe wykonuje rozliczenia dochodów z Austrii na PIT-36/ZG.
Cena usługi jest uzależniona od rodzaju rozliczenia (indywidualne, wspólne) oraz czy oprócz Austrii pracowałeś w innych zagranicznych krajach.
Zamów rozliczenie w prosty sposób przez dostępny formularz.
Zamów wycenę PIT-36 z ZG AustriaMożesz też przesłać nam dokumenty na email podatki@decret.pl.
Poniżej też przedstawiamy dane kontaktowe oraz całą procedurę jak się rozliczyć.
Zawsze możesz wysłać Nam wiadomość e-mail po godzinach pracy, odpowiemy na drugi dzień.
Biuro rachunkowe DECRET
+48 664-942-745
podatki@decret.pl
Skontaktuj się z Nami.
Pracowałaś w Austrii, musisz złożyć obowiązkowo PIT 36 PIT ZG do Polskiego Urzędu Skarbowego. W lipcu 2018 roku weszły w życie przepisy, które na Polaków pracujących w Austrii nakładają obowiązek składania zeznania podatkowego w Polsce, nawet jeśli nie miał dochodów w kraju. Te przepisy to tzw. konwencja MLI, w wyniku której w Polsce zostały zmienione umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie, jeśli Polak zarobił coś Austrii, a nie osiągnął dochodu w kraju, to nie musiał składać rocznej deklaracji PIT w Polsce.
Dla Polski i Austrii MLI wszedł w życie 1 lipca 2018 roku MLI będzie można stosować dopiero od pełnego okresu rozliczeniowego następującego po upływie 6 miesięcy, tj. od 1 stycznia 2019 roku.
Wiele osób pracujących w Austrii dotychczas bez obowiązku rozliczania PIT w Polsce, nawet nie zauważy, że w kraju czeka na nich nowy obowiązek podatkowy rozliczania się z dochodów uzyskanych w Austrii za 2019 rok na PIT-36 ZG.
Na miejsce aktualnego zwolnienia z progresją do zarobków z Austrii, dzięki którym podatnicy nie musieli zarobków w ogóle w Polsce pokazywać, pod warunkiem, że w trakcie roku podatkowego osiągnęli dochód wyłączenie na terenie Austrii, to od 2020 roku rozliczenia podatkowe bedą na nich bardziej skomplikowane.
Do rozliczenia wynagrodzenia otrzymanego w Austrii będzie stosowana mniej korzysta metoda proporcjonalnego opodatkowania.
Przy tej metodzie zawsze należy złożyć deklarację podatkową w Polsce PIT-36/ZG nawet, jeżeli podatnik pracuje wyłącznie za granicą. Dochód osiągnięty za granicą musi zostać opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą proporcjonalnie do dochodu z zagranicy. Ta metoda opodatkowania daje możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej.
Aby móc rozliczyć Pit 36 PITZG z dochodów uzyskanych w Austrii potrzebny jest dokument Lohnzettel (L16).Jest to karta podatkowa, którą wydaje pracodawca. Lohnzettel jest dokumentem, który potwierdza wysokość dochodów oraz pobranych zaliczek na podatek w roku podatkowym.
Dochody do PIT-36 wstawiamy do załącznika PIT/ZG na podstawie kart podatkowej Lohnzettel (L16,) którą pracujący otrzymuje od swojego pracodawcy do końca lutego (w formie papierowej) lub do końca stycznia (w formie elektronicznej). Lohnzettel jest informacją o wysokości dochodu i podatku w roku podatkowym. Dochód pomniejszamy o 30% diety za każdy dzień pobytu, która wynosi 52 euro dziennie. Obliczony dochód do opodatkowania w euro, zgodnie z ustawą o PIT przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Przeliczony dochód na złotówki wykazany jest w załączniku PIT ZG. Również tak samo obliczony podatek wykazany PITZG.
Dochód wykazany w załączniku PIT-ZG zostaje przeniesiony na PIT-36 i opodatkowany.
Polak osiągający dochody z pracy w Austrii i nie osiągający dochodów w Polsce będzie musiał złożyć zeznanie PIT w Polsce i opodatkować wynagrodzenie z Austrii.
Nie musi się obawiać, że zapłaci podatek . Od obliczonego podatku odlicza się podatek zapłacony w Austrii W ustawie o PIT istnieje tzw. ulga abolicyjna (art. 27g ustawy o PIT), która zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce. Ulgę abolicyjną wykazuje się w załączniku PIT-O.
Te odliczenia umożliwiają zniwelować podatek na zero.
Dochody osiągnięte w Austrii po przeliczeniu na złote dolicza się do dochodów z pracy w kraju, wyszczególnionych na dokumentach PIT-11 od polskich pracodawców.
Od uzyskanej w ten sposób kwoty liczy się kwotę zobowiązania podatkowego z zastosowaniem skali podatkowej. Podatnik ma prawo odliczyć od podatku należnego w Polsce podatek zapłacony już za granicą, ale tylko w części przypadającej proporcjonalnie na kwotę dochodów zagranicznych. Stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.
Ta metoda daję możliwość skorzystania ulgi abolicyjnej. Najpierw trzeba obliczyć podatek przy użyciu metody wyłączenia z progresją, a następnie odliczyć od podatku kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu dochodów uzyskanych za granicą metodą odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych dochodów metody wyłączenia z progresją.
Metoda progresywna ma wpływ na wysokość stawki podatkowej stosowanej do dochodów polskich, co powoduje zwiększoną wartość podatku do Urzędu Skarbowego.
Również metoda odliczenia proporcjonalnego wpływa na zwiększenie podatku , gdy występują dochody polskie, pomimo zastosowania ulgi abolicyjnej.
Do odliczenia ulgi abolicyjnej należy dołączyć załącznik PIT-O.
Jeśli współmałżonek pracował Austrii można złożyć do Urzędu Skarbowego wspólne rozliczenie na PIT-36 wypełniając dwa załączniki ZG.
Wspólne rozliczenie może być złożone również gdy występują dochody polskie.
Czy dostępne ulgi i odliczenia w podatkach mogą być zastosowane w rozliczeniu PIT-36 ZG do dochodów z Austrii?
Ulgi oraz odliczenia w podatkach mają istotne znaczenie w rozliczaniu opodatkowania, mają wpływ na obniżenie ciężaru płatności podatku, czy też działają na zwrot podatku.
Rozliczając PIT 36 ZG z dochodów z Austrii możne zastosować wszystkie udzielone przez ustawodawcę ulgi i odliczenia.
Od dochodu:
Od podatku:
Do dochodu z tytułu renty, emerytury zastosowanie mają postanowienia umowy dotyczące emerytur.
Z przepisu tego wynika, że emerytura opodatkowana jest wyłącznie w jednym państwie, w którym osoba pobierająca emeryturę ma miejsce zamieszkania.
Emerytura, która jest wypłacana z Austrii podlega oczywiście opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, należy wykazać w PIT-36/ZG. Opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Nie można zastosować ulgi abolicyjnej pomniejszającej podatek należy do Urzędu Skarbowego.
PIT za miniony rok podatkowy należy składać w urzędzie skarbowym, który jest właściwy dla adresu zamieszkania, aktualnego w dniu 31.12. roku, którego rozliczenie dotyczy . Korekty zeznań podatkowych za lata wcześniejsze, należy składać do urzędu skarbowego, który jest właściwy dla aktualnego miejsca zamieszkania .
Jeżeli zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało, właściwy jest urząd według ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Musisz posiadać następujące dokumenty: