Przekaż nam w łatwy sposób swoje dokumenty do wykonania PIT-36 ZG.
Zamów wycenę PIT-36 z ZG HolandiaJeśli pracowałeś na terenie Holandii to powinieneś również obowiązkowo rozliczyć się do polskiego Urzędu Skarbowego przez złożenie deklaracji podatkowej PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.
W przypadku gdy jesteś zameldowany na terenie polski a uzyskałeś dochód w Holandii jesteś zmuszony do obowiązkowego rozliczenia się w Polsce i nie ma tu znaczenia, że w Polsce nie uzyskałeś żadnych dochodów.
Podatnik musi spełnić ten obowiązek ponieważ Polska nie ma z Holandią podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i przy rozliczeniu dochodów z Holandii należy zastosować metodę odliczenia proporcjonalnego.
Aby złożyć rozliczenie do Polski (Polskiego Urzędu Skarbowego), powinno się przedstawić do urzędu deklaracje podatkową na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT ZG.
Termin złożenia deklaracji podatkowej za rok 2024 z rozliczeniem dochodów Holenderskich na PIT-36/ZG to 30 kwietnia 2025 roku.
Nasze biuro rachunkowe wykonuje rozliczenia dochodów z Holandii na PIT-36/ZG.
Cena usługi jest uzależniona od rodzaju rozliczenia (indywidualne, wspólne) oraz czy oprócz Holandii pracowałeś w innych zagranicznych krajach.
Zamów rozliczenie w prosty sposób przez dostępny formularz.
Zamów wycenę PIT-36 z ZG HolandiaMożesz też przesłać nam dokumenty na email podatki@decret.pl.
Poniżej też przedstawiamy dane kontaktowe oraz całą procedurę jak się rozliczyć.
Zawsze możesz wysłać Nam wiadomość e-mail po godzinach pracy, odpowiemy na drugi dzień.
Biuro rachunkowe DECRET
+48 664-942-745
podatki@decret.pl
Skontaktuj się z Nami.
Praca w Holandii nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z polskim fiskusem. Pracownik otrzymuje od pracodawcy Holenderskiego po zakończeniu roku podatkowego Jaaropgaaf – holenderską kartę podatkową.
Karta ta źródło informacji o dochodach oraz zapłaconych zaliczkach na podatek dochodowy, składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Dochód brutto wykazany w karcie podatkowej za przepracowane miesiące pomniejszamy o 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Tak ustaloną podstawę opodatkowania przeliczamy na złotówki według kursu NBP z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika wynagrodzenia.
Przeliczamy też podatek zapłacony za granicą według tej samej zasady przeliczeń co przy wynagrodzeniu.
Obliczony w ten sposób dochód i podatek wykazujemy w załączniku PIT ZG, PIT-36.
Do dochodów holenderskich dodajemy dochody uzyskane w Polsce na PIT-36 i obliczamy podatek w skali podatkowej. Ustalamy limit podatku zapłaconego w Holandii, który podlega odliczeniu w Polsce.
Odliczenie podatku zagranicznego nie jest jednak pełne, lecz jedynie proporcjonalne do kwot zarobionych w Polsce i Holandii.
Obliczając limit podatku zapłaconego za granicą podlegający odliczeniu , należy podatek obliczony wg skali należy pomnożyć przez dochód uzyskany za granicą i następnie podzielić przez łączny dochód z kraju i zagranicy.
Możemy pomniejszyć podatek, ponieważ osiągnięte w Królestwie Niderlandów dochody podlegają tzw. uldze abolicyjnej, w wyniku której możemy odliczyć od podatku, jaki winni jesteśmy polskiemu Urzędowi Skarbowemu.
Ulga abolicyjna to możliwość pomniejszenia podatku uregulowana w art. 27 g ustawy o PIT.
Jest to kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym metodą proporcjonalnego odliczenia art. 27 ust.9 a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu art. 27 ust. 8. metody wyłączenia z progresją.
Przy rozliczaniu zagranicznych dochodów z Holandii przysługują nam wszystkie ulgi, które przewiduje prawo polskie. A najważniejsze to :
Obowiązek złożenia zeznania rocznego w Polsce z renty , emerytury otrzymywanej z Holandii dotyczy polskich rezydentów podatkowych.
W przypadku otrzymywania takiego świadczenia z Holandii, stosuje się wyłącznie metodę unikania podwójnego opodatkowania wynikającą z polsko-holenderskiej UPO (zaliczenia proporcjonalnego), bez możliwości dodatkowego pomniejszenia podatku, odliczenia ulgi abolicyjnej.
Ulga abolicyjna dotyczy osiągniętych za granicą przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza granicami Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej.
Ustawa o PIT nie daje możliwości odliczenia od podatku ulgi abolicyjnej, nie zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce z takich dochodów jak emerytura, renta, zasiłek dla bezrobotnych.
Zgodnie z ustawą o PIT zeznania podatkowe składa się do 30 kwietnia za ubiegły rok podatkowy.
PIT za miniony rok podatkowy należy składać w urzędzie skarbowym, który jest właściwy dla adresu zamieszkania, aktualnego w dniu 31.12. roku, którego rozliczenie dotyczy.
Jeśli chcesz rozliczyć dochody z Holandii w Polsce – dołącz następujące dokumenty i informacje: