Zasiłek chorobowy w Szwecji – jak to działa?

Biuro rachunkowe DECRET > Szwecja > Zasiłek chorobowy w Szwecji – jak to działa?

Chociaż nikomu nie życzymy choroby, każdemu może się zdarzyć chwilowa niedyspozycja. Co, jeśli to, gdy pracujesz w Szwecji? Jak wyglądają zasady przyznawania zasiłku chorobowego w tym kraju? Ile Ci się należy? Kto wypłaci środki? Odpowiadamy!

Co to jest zasiłek chorobowy w Szwecji?

W Szwecji zasiłek chorobowy funkcjonuje pod nazwą sjukpenning. To świadczenie, które przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby. Jest wypłacane, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo finansowe w czasie, gdy nie możesz wykonywać swoich obowiązków zawodowych.

Uwaga! Aby otrzymać sjukpenning, musisz udokumentować zarówno swoją niezdolność do pracy, jak i fakt, że z tego powodu tracisz dochód.

Za Tobą praca w Szwecji i chcesz się ubiegać o zwrot podatku? Pomożemy! Zgłoś się, aby otrzymać należne pieniądze w możliwie najkrótszym czasie!

Kto wypłaca zasiłek chorobowy w Szwecji?

System wypłaty świadczeń chorobowych w Szwecji jest dwustopniowy. Co to oznacza? Tyle, że przez pierwsze 2 tygodnie Twojej nieobecności chorobowe wypłaca pracodawca.

Jeśli natomiast choroba trwa dłużej niż dwa tygodnie, wsparcie finansowe przejmuje Försäkringskassan, czyli Szwedzki Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ta instytucja będzie wypłacać Ci zasiłek przez cały pozostały okres niezdolności do pracy. Co ważne, może to robić nawet przez okres do 56 tygodni – oczywiście, jeśli istnieją ku temu podstawy.

Jak ubiegać się o szwedzki zasiłek chorobowy?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy w Szwecji, należy podjąć kilka kroków. Przede wszystkim już pierwszego dnia choroby poinformuj pracodawcę o swojej niedyspozycji. Możesz to zrobić ustnie lub pisemnie – przepisy nie narzucają konkretnej formy. Wystarczy zatem nawet krótki SMS z informacją.

Jeśli Twoja niedyspozycja trwa dłużej niż 7 dni, musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie. Powinno ono zawierać:

  • diagnozę choroby;
  • określenie stopnia niezdolności do pracy;
  • przewidywany okres zwolnienia.

Po upływie 14 dni choroby konieczne jest złożenie wniosku o zasiłek do Försäkringskassan.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy do Försäkringskassan?

Wniosek do Försäkringskassan możesz złożyć:

  • online, przez platformę Mina Sidor – potrzebne będzie Bank ID;
  • wysyłając wypełniony formularz FK 7455 pocztą na adres urzędu.

Czy zaświadczenie lekarskie z Polski wystarczy, aby otrzymać zasiłek chorobowy w Szwecji?

Pracujesz w Szwecji, ale zdarzyło Ci się zachorować podczas pobytu w Polsce. Jest dobra wiadomość –Försäkringskassan akceptuje polskie zwolnienia lekarskie. Co ważne, nie musisz ich tłumaczyć na język szwedzki. To spore ułatwienie!

Kto może się ubiegać o zasiłek chorobowy w Szwecji?

O zasiłek chorobowy może ubiegać się każda osoba, która:

  • jest ubezpieczona w Szwecji (co zazwyczaj wynika z legalnego zatrudnienia);
  • pracuje w danej firmie dłużej niż miesiąc;
  • jest niezdolna do pracy z powodu choroby;
  • może udokumentować chorobę zaświadczeniem lekarskim.

Warto podkreślić, że zasady przyznawania zasiłku są takie same w całym kraju – nie ma znaczenia, w którym regionie Szwecji pracujesz. Aby ubiegać się o chorobowe nie musisz mieć szwedzkiego numeru osobowego (personnummer). Wystarczy tzw. samordningsnummer, czyli numer koordynacyjny.

W Szwecji funkcjonuje także wsparcie finansowe dla osób, które nie mają prawa do standardowego zasiłku. Chodzi np. o seniorów bez wypracowanego dochodu. Mogą oni ubiegać się o dodatkowe świadczenie, które wynosi ok. 2100 koron miesięcznie.

Ile wynosi szwedzki zasiłek chorobowy?

Wysokość chorobowego w Szwecji jest uzależniona od tego, ile zarabiasz w tym kraju. To wysokość Twojego wynagrodzenia jest podstawą do jego wyliczenia. I tak:

  • przez pierwsze 14 dni otrzymujesz od pracodawcy 80% swojego normalnego wynagrodzenia;
  • po tym okresie Försäkringskassan wypłaca Ci 80% średniego dochodu z ostatnich 12 miesięcy pracy.

Jest to więc system nastawiony na zapewnienie choremu pracownikowi komfortowych warunków do powrotu do zdrowia.

Podsumowując, szwedzkie zasady wypłacania zasiłków chorobowych są przejrzyste i przyjazne dla pracownika. Jasno określone reguły, brak konieczności tłumaczenia polskich zwolnień i stosunkowo wysokie świadczenia sprawiają, że w razie choroby możesz skupić się na leczeniu, bez zbytniego stresowania się o finanse. Pamiętaj jednak, aby dopełnić wszystkich formalności w odpowiednim czasie – to kluczowe dla sprawnego otrzymania należnych Ci środków.