Za 2019 rok z Austrii i Słowenii należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 ZG

Biuro rachunkowe DECRET > Blog > Rozliczenie roczne > Za 2019 rok z Austrii i Słowenii należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 ZG

Z Austrii i Słowenii należy rozliczyć się do polskiego Urzędu Skarbowego obowiązkowo.

Już za 2019 rok Polacy pracujący za granicą, będą musieli złożyć w ojczystym kraju zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zarobili w Polsce ani grosza. Takie przepisy weszły w życie w lipcu 2018 roku dla zatrudnionych w Austrii i Słowenii.

Te przepisy to tzw. konwencja MLI. W przypadku Polski zakłada ona zmianę zawartych przez nasz kraj umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie w większości przypadków wygląda to tak, że jeśli Polak zarobił coś za granicą, a w ogóle nie osiągnął dochodu w kraju, to nie musi składać rocznej deklaracji PIT-36 ZG.
Obecnie jeśli ktoś pracuje za granicą w Austrii i Słowenii nie uzyskuje żadnych dochodów w Polsce, to rozlicza się tylko z zagranicznym fiskusem. Od stycznia 2019 roku będzie obowiązek rozliczenia się i w państwie obcym oraz w Polsce.

Podpisana Konwencja MLI zmienia zasady opodatkowania, do tej pory w stosunku do zarobków z Austrii i Słowenii obowiązywały zasady zwolnienia z progresją dzięki którym podatnicy nie musieli zarobków zagranicznych pokazywać polskiemu fiskusowi, o ile tylko w trakcie roku zarabiali wyłącznie za granicą. Po zmianie przepisów zarabiający zagranicą muszą się rozliczać w Polsce mniej korzystną metodą proporcjonalnego opodatkowania.

Polak osiągający dochody z pracy w Austrii i nie osiągający dochodów w Polsce będzie musiał złożyć zeznanie PIT w Polsce na koniec kwietnia 2020 roku (od dochodów z 2019 roku).

Czy trzeba będzie dopłacić podatek wypełniając PIT w Polsce?

Polscy rezydenci, którzy pracują wyłącznie za granicą, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Przewiduje ją ustawa o PIT. Ulgę abolicyjną należy wykazać w formularzu PIT/O. Ulga abolicyjna zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce.

Jakie dokumenty złożyć do Urzędu Skarbowego?

Osoby, które uzyskały dochody z tytułu pracy za granicą, powinny złożyć w urzędzie skarbowym PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG oraz PIT/O.
Te same zasady, które zmieniane zostały w rozliczeniach z Austrią i Słowenią czekają większość umów międzynarodowych. Zmiana, która ma szansę wejścia w życie już od 2020 roku w stosunkach z Wielką Brytanią. Polacy zarabiający na wyspach ostatnie lata mają możliwość korzystać ułatwień podatkowych.

Potrzebujesz wykonać rozliczenia dochodów zagranicznych do polskiego Urzędu Skarbowego z kraju Słowenia albo Austria lub innego kraju.

Jako biuro rachunkowe wykonujemy tego typu rozliczenia z wszystkich krajów.

Kliknij w przycisk poniżej.

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polsce PIT-36 zG

Leave a Reply